ABD’den Gorbaçov açıklaması: Onun hayatı başarılabilecek her şeyin güçlü bir hatırlatıcısı…

Posted by

ABD Dışişleri Bakanlığı, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) son Devlet Lideri Mihail Gorbaçov’un vefatına ait yaptığı yazılı açıklamada, “Onun hayatı, ülküleri gerçeğe dönüştürebilmenin güçlü bir hatırlatıcısıdır” tabirlerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) son Devlet Lideri Mihail Gorbaçov’un hayatını kaybetmesine ait yazılı açıklama yaptı. Dışişleri Bakanı Antony Blinken atfedilen açıklamada, Gorbaçov’un liderliği vaktinde “glasnost” olarak bilinen açıklık siyasetine atıfta bulunarak, Gorbaçov’un tarihin akışını değiştirdiği söz edildi.

Açıklamada, “Mihail Gorbaçov’un vefatının yasını tutanlarla birlikteyiz. Muhtemelen hiçbir söz Gorbaçov ile ‘glasnost’ yahut açıklık kadar yakından bağlantılı değildir. Bu açıklığı insanlık tarihinin akışını değiştiren bir adam olarak ona yakışır” denildi.

“MUHALİF GÖRÜŞLER İÇİN ALAN OLUŞTURDU”

Gorbaçov’un SSCB liderliği mühletince, diyaloğun yoluyla muhalif görüşler için alanlar oluşturduğu belirtilen açıklamada, “Gorbaçov, Sovyetler Birliği’nin geçmişinin boş noktaları olarak isimlendirdiği ülke tarihinin yalnızca zaferlerini değil, birebir vakitte trajedilerini de kabul etmeye açıktı. Muhalif görüşler için alan oluşturdu ve yıllarını sürgünde yahut mahpusta geçiren muhalifleri özgür bıraktı. Ayrıyeten, diyaloğun halkının ve tüm insanların çıkarına olduğu inancıyla, ABD üzere rakipler de dahil olmak üzere öteki ülkelerle çalışmaya açıktı” denildi.

GORBAÇOV’UN REAGAN VE BUSH İLE OLAN ALAKALARINA DEĞİNİLDİ

Gorbaçov’un muvaffakiyetlerinin, devrin ABD başkanları olan Ronald Reagan ve George Bush ile inşa ettiği itimat bağlantısı ile ilişkili olduğuna değinilen açıklamada, “Soğuk Savaş’ın sona ermesi, Berlin Duvarı’nın yıkılması, ABD ve SSCB’nin nükleer cephaneliklerinin azaltılmasına yönelik birinci muahede da dahil olmak üzere bu angajmanın muazzam muvaffakiyetlerini görmek caziptir. Lakin bu muvaffakiyetler, Gorbaçov’un açıklık arayışına getirdiği yürek ve kararlılık olmadan ve Liderler Ronald Reagan ve George H.W. Bush ile inşa ettiği itimat olmadan hayal bile edilemezdi” tabirleri kullanıldı.

Açıklamada, Gorbaçov’un, başarısızlık durumlarında bile iştirakin dönüştürücü gücüne olan inancını asla kaybetmediği tabir edildi. Gorbaçov’un, diyaloğa ve müzakerelere dönme umudunu kaybetmeyen tabirlerine atıfta bulunulan açıklamada, “Hayatı, ülküleri gerçeğe dönüştürebilmenin, başarılabilecek her şeyin güçlü bir hatırlatıcısıdır” dedi.

SSCB’nin son önderi 91 yaşındaki Mihail Gorbaçov, Rusya’nın başşehri Moskova’daki tedavi gördüğü hastanede dün hayatını yitirmişti. 2 Mart 1931 yılında Stavropol’de doğan Gorbaçov, Ekim 1988’de Sovyetler Birliği’nin önderi olmuş, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin çöküşüyle SSCB’nin son önderi olarak tarihe geçmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.