Akantozis nigrikans

Posted by

Sedanter yaşam, fast food tarzı beslenme ile birlikte tüm dünya popülasyonunda obezite sıklığının arttığını biliyoruz. Bunun yanı sıra; kadınların hayatlarının bir sürecinde yaşadıkları hormonal değişiklik ile birlikte vücudumuzda sistemlerde meydana gelen değişikliklerin deriye yansımaları olabiliyor. Bunlardan biri de ‘’Akantozis Nigrikans’’ .

Kol altı, kasık, meme altı, karın kıvrımı, diz dirsek kısımları gibi daha birçok alanda önce renginde koyulaşma ve ardından kabarma şikayeti ile başvurulan hastalarımızda gözlenen bu deri değişikliği nedir?

Akantozis Nigrikans adından da anlaşılacağı gibi siyah renkli (nigra siyah, koyu demek) deri kalınlaşması(akantoz) demektir.

En sık boyun, kol altı, kasıklar ve vücudun diğer kıvrım bölgelerinde kalınlaşma ve renk koyulaşması ile giden epidermal bir bozukluktur. Beraberinde et beni denen akrokordon yapıları boyun ve kol altı bölgelerinde genellikle eşlik edebilir.

5 farklı tipi vardır:

Tip 1: Herediter yani kalıtımsal tip herhangi bir bozukluk olmadan yapısal meydana gelir

Tip 2: insülin direnci ile ilişkili Diyabet, akromegali, cushing sendromu , hipotroidizm, addison hastalığı gibi endokrin bozukluklarla ilişkili olan tiptir.

Tip 3: Psodo yani yalancı tip; obezite ve koyu cilt tipine sahip olmaya bağlı meydana gelir. Metabolik sendrom yaygındır. Hasta obez ise insülin direnci eşlik edebilir.

Tip 4: ilaca bağlı ; kortizon veya bazı hormon ilaçları kullanımına bağlı meydana gelir

Tip 5: malign yani kötü tip; genellikle kanserlere eşlik edebilen tiptir. Özellikle ani başlangıçlı ve şiddetli başlar. Hatta; avuç içi, ağız çevresi gibi sık görülen bölgelerden farklı alanları tutabilirler.

Akantozis nigrikans; tablosunda tutulum alanlarında önce deri renginde koyulaşma ortaya çıkar, deri kirliymiş gibi görünür. Deri kalınlaşır ve kadifemsi bir kıvam alır. Zamanla; deri çizgileri belirginleşir ve yüzeyi pürtüklenmeye, çıkıntılı hal almaya başlar.

Tarif edilen lezyonları olan hastalarda neler yapıyoruz?

İlk olarak yukarıda değinilen endokrin bozukluklara sebep olacak şikayetler var mı? sorgulanmalıdır. Bunlar:

**Akne, kıllanma, adet düzensizliği ya da amenore denilen adet olamama, obezite, saçlarda dökülme, çatlak denilen strialar ve malign tip için kilo kaybı, barsak alışkanlığında değişiklik. Bu şikayeti olan Akantozis Nigrikans eşlik eden hastalarda gerekli tetkikler ile değerlendirilmeli ve şikayetlerine yönelik ilgili branşlara yönlendirilmelidir.

Cilt lezyonlarının tedavisinde bizler neler yapıyoruz?

Akantozis nigrikans lezyonları; (altta yatan bozukluk varsa tedavisinden sonra olmak kaydıyla) fraksiyonel CO2 lazer uygulaması gibi ablatif lazerler ile deri soyma işlemleri yaparak kontrollü yara iyileşme süreci ile tedavi edilebilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.