Aliyev: “Ermenistan tarafından Dağlık Karabağ’ın statüsü hakkında kelamlar duymaya başladık”

Posted by

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan’ın başşehri Bakü’de Nizami Gencevi Milletlerarası Merkezi tarafından düzenlenen 9. Global Bakü Forumunun açılışında konuştu.

Azerbaycan’ın Ermenistan ile bağların normalleştirilmesine ait tekliflerinin, iki ülkenin bir birinin hudutlarına karşılıklı saygılı olmalarını içerdiğini tabir eden Aliyev, “Ermeni hükümetinin bu beş ilkeyi benimsemesinden mutluyuz. Bunun için artık taraflar pratik çalışmaya geçmeli. Üst seviye Ermeni yetkililerin kelamlarının bile o kadar değerli olmadığını tarihten biliyoruz. Azerbaycan’da iki ülke ortasındaki sonların belirlenmesi için hudut kurulu kuruldu. Ermeni tarafının da tıpkı adımı atmasını bekliyoruz” dedi.

“ERMENİSTAN TARAFINDAN DAĞLIK KARABAĞ’IN STATÜSÜ HAKKINDA KELAMLAR DUYMAYA BAŞLADIK”

Azerbaycan’da “Dağlık Karabağ” isminde bir idari ünitenin bulunmadığını ve Ermeni tarafından bu hususa yapılacak rastgele bir atfın yeni bir probleme yol açacağını vurgulayan Aliyev, “Dağlık Karabağ’ın statüsü hakkında Ermenistan’dan kelamlar duymaya başladık. Bu, büsbütün sorumsuzca ve Ermenistan’ın kendisi için tehlikelidir. Zira ‘Dağlık Karabağ’ diye bir şey yok. Dağlık Karabağ Özerk Bölgesi 1991 yılı sonlarında Azerbaycan parlamentosunun kararı ile kaldırılmıştır ve bizim topraklarımızda bu türlü bir idari yapı bulunmamaktadır. Bu nedenle, kelamda statüye yapılacak rastgele bir telaffuz, sadece yeni çatışmalara yol açacaktır. Ermenistan hükümeti bunu anlamalı ve tarihi tekrar yazmaya çalışmaktan vazgeçmelidir” dedi.

“AZERBAYCAN’IN ÖTEKİ SEÇENEĞİ KALMAYACAK VE ERMENİSTAN’IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ SORGULAYACAKTIR”

Bu durumun çok önemli sonuçlara yol açabileceğini belirten Aliyev, “Ermenistan, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü sorgulamaya devam ederse, Azerbaycan’ın öbür seçeneği kalmayacak ve Ermenistan’ın toprak bütünlüğünü sorgulayacaktır. Tarihî bir bakış açısından, bunu yapmaya daha fazla hakkımız var. Zira geçen yüzyılın tarihi açıkça gösteriyor ki, Kasım 1920’de, Azerbaycan’ın sovyetleştirilmesinden 6 ay sonra, Sovyet hükümeti Azerbaycan’ın tarihi bir bölgesi olan Zengezur’u parçalayıp Ermenistan’a teslim etti. Bu nedenle, Ermenistan Karabağ’daki Ermeniler için statü talep ediyorsa, Azerbaycan neden Batı Zengezur’dan olan Azerbaycanlılar için statü talep etmesin? Zira Azerbaycanlılar büsbütün oraya yerleşmişlerdi. Bu içinden çıkılamayacak bir duruma yol açabilir. Ermeni hükümetinin İkinci Karabağ Savaşı’ndan çıkardığı dersleri unutmaması, bu dersleri yeterli incelemesi ve Azerbaycan’a karşı rastgele bir toprak tezinden kaçınması gerektiğini düşünüyorum” sözlerini kullandı.

“MİNSK GRUBU’NA ARTIK MUHTAÇLIK YOK”

AGİT Minsk Grubu’nın 28 yıldır Azerbaycan-Ermenistan ortasındaki Karabağ sıkıntısını çözemediğini belirten Aliyev, “Dolayısıyla Azerbaycan Karabağ problemini çözdükten sonra Minsk Grubu’na gereksinim kalmamıştır. Bilhassa Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan sonra Minsk Kümesi’nin üç eşbaşkanının bir ortaya gelmesinin imkansız hale geldi. Minsk Kümesi Eşbaşkanlarının çalışmayacağına dair şimdiden iletiler aldık. Artık emeklilik yaşına geldiler. Bu nedenle, Ermenistan’daki yahut öteki bir ülkedeki Minsk Kümesi hakkında rastgele bir spekülasyonun sırf Azerbaycan’ı rahatsız edeceği tarafındaki tavrımızı belirtmek istiyorum. Sorunu çözdük. Minsk Kümesi tarafından geliştirilen Madrid Unsurları uygulanmıştır. Artık Ermenistan ile bağlantıları normalleştirmenin ve bir barış mutabakatı imzalamanın yollarını düşünmeliyiz. Her iki taraf olumlu ileti verirse 1 yıl içince barış mutabakatını imzalayabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.