Apple, kusurlu MacBook Pro klavye tasarımı için 50 milyon dolar ödeyecek

Posted by

Apple, MacBook Pro’nun kelebek klavye dizaynına karşı açılan davada 50 milyon dolarlık bir muahedeyi kabul etti. Yıllarca süren şikâyetlerin akabinde şirket eski dizaynına dönmekle kalmadı, üstüne kullanıcılara ödeme yapmayı da kabul etti.

Zaman vakit geliştirdiği yanılgılı aygıtlar ve dizaynlarla toplu davalara mevzu olan Apple, bu sefer da klavye sıkıntısıyla gündemde. Teknoloji devi, kullanıcılarının ısrarlı şikayetlerinden sonra yanlışını kabul ediyor ve dizüstü bilgisayarlarında yaşattığı meseleler için ödeme yapmaya hazırlanıyor.

Apple, bir müddettir kelebek klavye tasarımı nedeniyle kullanıcıların yansısını toplamış ve şirkete toplu bir dava açılmıştı. Kullanıcılar birinci vakitler aygıtlarının inceliği ve klavyelerinin hassasiyetinden mutlu kalsalar da kısa müddet içinde birtakım harflerin çalışmaması meselesiyle karşılaştılar. Ve yaşanan klavye sorunu toplu bir davaya neden oldu.

HANGİ MODELLERİ KAPSIYOR?

Reuters’ın haberine nazaran Apple ile bu sorun için bir muahedeye varıldı. Muahede, 2015’ten 2019’a kadar belli MacBook, MacBook Air ve MacBook Pro modellerini satın alan müşterileri kapsıyor.

Anlaşmanın kaidelerine nazaran, birden fazla klavye değiştirmek zorunda kalan kullanıcılar 395 dolara kadar, bir klavye değiştirmek zorunda kalan kullanıcılar 125 dolara kadar ve sırf tek bir anahtarı değiştirmek zorunda kalan kullanıcılar 50 dolara kadar ödeme alabilir. Ayrıyeten, problemden etkilenen kullanıcılar önümüzdeki dört yıl boyunca fiyatsız klavye tamirlerinden yararlanabilecek.

HATALI DİZAYNIN ARDINDAKİ DÜŞÜNCE

Hatalı tasarım nedeniyle kullanıcılarını öfkelendiren Apple’ın, sık sık ek masraflar ve aygıtı kısa müddette yenileme muhtaçlığı yaratarak kar sağlamaya çalıştığı belirtilse de şirket bu tezleri reddetti.

Tasarımın ortaya çıkma nedeni ise dizüstü bilgisayarları olabildiğince ince tutmaya çalışırken kelebek klavye dizaynının bu gayeye daha uygun olması. Apple, yeni klavye dizaynının klâsik bir klavyeden yüzde 40 daha ince olmasıyla övünüyordu. Ayrıyeten dizaynın tuşlara basarken daha hassas olması da epeyce cazipti. Ta ki kullanıcılardan şikâyetler gelene kadar…

Hatalı dizaynın öncülüğünü ise geçtiğimiz yıl kendi şirketini kuran lakin birkaç hafta öncesine kadar Apple’a danışmanlık yapmaya devam eden, Steve Jobs’ın vaktinde “Apple’ın kalbi” olarak tanımladığı Jony Ive var.

APPLE’DAN GELEN ÖZÜR

Şirket aslında kusurlu tasarım için daha evvel özür dilemişti. Bir Apple sözcüsü 2019’un başlarında yaptığı açıklamada, “Az sayıda kullanıcının üçüncü kuşak kelebek klavyeleriyle sorun yaşadığının farkındayız ve bunun için üzgünüz” demişti. Lakin şirket, sorunu çözmek ya da nedenini açıklamak için rastgele bir adım atmıyordu. Sonuçlanan dava ile Apple, kullanıcılarına yaşattığı bu sorunu nihayet çözmüş olacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.