Arabasıyla Filistinlilere böyle saldırdı

Posted by

İsrail’deki çatışmalar Arap-Yahudi gerilimini tırmandırdı. İsrailli bir yerleşimci Filistinli bir kişiyi arabayla ezdiğine dair görüntüler ortaya çıktı.

Savaş bir hafta önce İsrail’in, Cenin’deki Filistin İslami Cihat Örgütü’nün sorumlusu Bassam El Saadi’yi gözaltına almasıyla başladı. İslami Cihat Örgütü, bu olayın üstüne seferberlik başlattı ve milisleri saldırı konumuna geçti.

MOSSAD, İsrail – Gazze sınırındaki İsrail askerlerinin makineli tüfekler ve havan topları ile hedef alınacağını istihbaratını aldı. İsrail ordusu IDF, düğmeye bastı ve “Şafak Operasyonu” adlı harekatı başlattı.

IDF, operasyonun başlamasından sonra 170 saniye için İslami Cihat Örgütü’nün askeri kanat sorumlusu Taysir El Cabari’yi vurdu. İsrail’in operasyonu 3 gün devam etti.

Yaşanan saldırıları protesto etmek isteyen Filistinliler ise Filistin bayraklarıyla sokağa çıktı.

Protesto gösterileri ve yürüyüş sırasında ise İsrailli yerleşimci olduğu iddia edilen bir saldırgan, dün Batı Şeria’nın güneyinde arabasıyla gösteri yapan Filistinlilerin arasına daldı. Bir Filistinli çarpmanın etkisiyle havaya uçarken ağır yaralandı.

O anlar yürüyüşü kaydeden Filistinliler tarafından anbean kaydedildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.