Ata topraklarından çıkarılan 1,5 milyon ton petrol Türkiye’den geçti

Türkiye’nin de aralarına bulunduğu Orta koridordan petrol taşınmaya başlandı. Ata toprakları Kazakistan petrolünün Azerbaycan üzerinden Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı ile transit sevkiyatına başlandığı bildirildi.

ATA TOPRAKLARINDAN ÇIKTI, TÜRKİYE’DEN GEÇTİ

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketinden (SOCAR) yapılan açıklamada, Kazakistan’ın Tengiz yatağından çıkartılan petrolün ilk partisinin 23 Mart’ta tankerle Aktau Limanı’ndan Sangaçal terminaline ulaştırıldığı bildirildi.

Açıklamada, sevkiyatın SOCAR ile Kazakistan’ın KazMunayGaz şirketi arasında imzalanan ve yılda 1,5 milyon ton petrolün geçişini öngören anlaşma çerçevesinde gerçekleştirildiği kaydedildi.

2023 sonuna kadar Hazar Denizi üzerinden aylık 12-14 tanker seferinin yapılmasının planlandığı belirtildi.

ORTA KORİDOR DETAYI

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle petrol ihracatı için yeni güzergahlara yönelen Kazakistan hükümeti, 2023 itibarıyla Hazar Denizi’nden BTC üzerinden sevkiyata başlayacaklarını ve Bakü-Supsa ile Bakü-Batum boru hatlarından da sevkiyat için çalışmalar yürüttüklerini duyurmuştu.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev de BTC hattının yer aldığı Trans Hazar Uluslararası Ulaşım Güzergahı’nda (Orta Koridor) petrol taşıma hacmini yılda 20 milyon tona çıkarmayı planladıklarını açıklamıştı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir