Avrupa basınında Johnson’ın istifası ‘memnuniyetle’ karşılandı

Posted by

Avrupa basını, dün istifa ettiğini açıklayan İngiltere Başbakanı Boris Johnson için “İngiltere’yi AB’den çıkaran adam sonunda gitti” diyerek istifadan mutlu olduklarını yazdı.

Almanya’da Bild gazetesi, “Brexit” vurgusu yapmak hedefiyle sıkılmak ve çıkmak sözlerinden türettikleri “BOREXIT” manşeti ile çıktı. Bild, Johnson’ın Muhafazakar Parti’den istifa ettiğini lakin direkt başbakanlıktan istifa etmediğini vurgulayarak “utanç verici yarı istifa” dedi.

(Almanya’da Bild gazetesi)

İrlanda gazetesi The Irish Examiner muharrirlerinden Suzanne Harrington, köşe yazısında komşusunun bahçede hengame ettiğine benzeterek “Çok zevkli. Tatmin edici derecede zevkli” olduğunu söyledi.

İspanya‘nın en yüksek tirajlı El Pais gazetesi, Johnson’ın bahtını Trump’a benzetti. 

El Pais, Boris Johnson için “onursuz bir biçimde iktidarı kaybeden” tarifini yaptı. Gazete ayrıyeten Johnson’ın “tarihteki bir diğer Batılı popülist” olduğunu söyledi. 

İspanya’da en yüksek tiraja sahip ikinci gazete El Mundo, istifa eden başbakanı “vicdansız lider” olarak nitelendirdi. El Mundo, “Avrupa, gözyaşı ve keder duymadan Johnson’a veda ediyor” diyerek Johnson için “Tek bir dostun yok” yazdı.

Danimarka gazetesi Ekstrabladet, Boris Johnson’ın istifasını “Artık bitti” olarak gördü. Gazetenin muharrirlerinden Mads Kastrup, “Kendini abartmış” başlıklı yazısında Johnson’ın Covid-19 yasaklarına karşın konutunda düzenlediği partileri öne çıkardı. Kastrup, “Partilerde sarhoş olmaktan diğer bir şey yapmıyorken İngiltere’de sorunun semptomuydu” dedi.

(Danimarka’nın tabloid gazetesi Ekstrabladet)


İtalya
‘nın en yüksek tirajlı gazetesi Reubblica, İngiliz edebiyatının kıymetli ismi Shakespeare’e ilişkin Kral Lear’a atıfta bulunarak Johnson için “King Liar” (yalancı kral) dedi. Reubblica, Boris Johnson’ın eşi tarafından kandırıldığını öne sürerek “kendi Leydi Macbeth’i tarafından kandırıldı” tabirlerini kullandı. 

İtalya’nın bir başka değerli gazetesi Corriere della Sera, Johnson’ı, “Dünya’nın hükümdarı olmak isteyen çocuk” olarak nitelendirdi. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.