Bakan Kurum’dan konut hakkı kazanan minimum ücretliler için farklı tahlil: Borç alsınlar

Posted by

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, CNN Türk Tarafsız Bölge programında toplumsal konut projesine ait soruları yanıtladı. Minimum ücretlilere değinen Kurum, “Hem konut kirası ödüyor, hem buraya taksit ödeyecek, hem de meskenini geçindirecek. 5500 lirayla bunu yapabilmesi için ek mesai ve çıkar sağlaması gerekiyor. Biraz dişini sıkarak biraz eşinden dostundan borç alarak bu bedeli karşılayabilir” dedi. Kurum, “5 bin 500 lirayla bunu yapabilmesi için ek mesai ve çıkar sağlaması gerekiyor” sözlerini kullandı.

Kurum, proje kapsamında 2023-2028 yıllarında 500 bin toplumsal konut, 250 bin konut emelli arsa, 50 bin iş yeri gayesinin birinci etabı olan 250 bin toplumsal konut, 100 bin konut yeri ve 10 bin iş yerini kazandıracaklarını belirtti.

“TOPLAM YATIRIM KIYMETİ YAKLAŞIK 900 MİLYAR LİRA”

Yeni konutların 50 binini İstanbul’un her iki yakasında yapacaklarını belirten Kurum, Avrupa yakasında Başakşehir, Esenler, Arnavutköy, Silivri, Çatalca’ya, Anadolu yakasında ise Tuzla, Kartal ve Pendik’te projelerin hayata geçirileceğini kaydetti.

Bakan Kurum, Ankara’da 18 bin, İzmir’de 12 bin 500, Antep’te 10 bin, Bursa’da 8 bin 650, Konya’da 7 bin 500, Kayseri’de 7 bin 500 konut inşa edileceğini söz ederek, projenin toplam yatırım bedelinin yaklaşık 900 milyar lira, projenin birinci etabının ise 422 milyar lira olduğunu söyledi.

Kurum, müracaatların ekim ayı sonuna kadar devam edeceğini lisana getirerek, projeden faydalanacak vatandaşların başvuracakları vilayetlerde en az bir yıl ikamet etmesi yahut o vilayet nüfusuna kayıtlı olması gerektiğini kaydetti.

“EV VE KİRA FİYATLARI AŞAĞI GELMEYE BAŞLADI”

Her haneden bir müracaat hakkı olabileceğini söyleyen Kurum, “TOKİ eliyle inşa edilecek toplumsal konut projesine birinci günde müracaat sayısı 785 bine ulaştı. Proje duyulur duyulmaz konut ve kira fiyatları aşağı gelmeye başladı” dedi.

“5.500 LİRAYA BUNU YAPMASI İÇİN EK YARAR SAĞLAMASI GEREKİYOR”

“Kuradan konut hakkı kazananlardan kirada olanlar tıpkı anda iki ödeme yapacak. TOKİ’deki konutuna geçince ödeme başlasa nasıl olur?” sorusunu yanıtlayan Kurum, şunları kaydetti:

“680 bin liraya 2280 lira taksitten bahsediyoruz. Aylık hane halkı gelirine baktığımızda aslında yüzde 30’u konut ve kira masraflarına gider. Bu çerçevede biz konutların kontratlarını bitmeye yakın 1, 1,5 yıl kala yapıyoruz. Orada 1 yıllık süreçte ikisini bir arada ödemek durumunda kalacaklar. Burada da hayal ettiği bir projeye ulaşacak. Konut sahibi olacak. O tahminen 1 yıl ıstırap çekecek, ek iş yapacak, tahminen mesainin dışında çalışmak zoruna kalacak, tahminen eşi de çalışacak. Taban fiyatlı bir vatandaşımızdan bahsediyorum. Doğal ki 5500 lira alıyor. Hem konut kirası ödüyor, hem buraya taksit ödeyecek, hem de meskenini geçindirecek. 5500 lirayla bunu yapabilmesi için ek mesai ve çıkar sağlaması gerekiyor. 1 yıl siz de takdir edersiniz ki biraz dişini sıkarak, biraz eşinden dostundan borç alarak, biraz ek mesai yaparak bu bedeli karşılayabilir.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.