Bakanlıktan İBB’ye yanıt: Argümanlar hakikat değil

Posted by

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Abdi İpekçi Spor Salonu yerine yapılacak yeni tesise ait öne sürülen tezlerin temelsiz olduğunu belirterek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce projeye ait düzenlenen para cezasının da türel desteği olmadığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, yeni Abdi İpekçi Spor Kompleksi’ne dair projenin yıkım, ihale ve inşa süreçleri aktarıldı. Her türlü yasal sürecin harfiyen işletildiği projenin, İstanbul 2 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Muhafaza Bölge Konseyi tarafından uygun bulunduğu aktarılan açıklamada, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından kamuoyuna duyurulduğunun bilakis Abdi İpekçi Spor Kompleksi kapsamında, 5366 sayılı ‘Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun ve 4779 sayılı Kanun’un ilgili yönetmeliği uyarınca Yenileme Konseyi tarafından onaylanmış bir projedir. Sonuç olarak İBB’nin projeyle ilgili kanuna ve hukuka uygun olmadığı savı mutlaka yanlışsız değildir” denildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği para cezası sürecinin türel desteği olmadığı aktarılan açıklamanın devamında şöyle denildi:

Tamamıyla kamuoyunu yanıltmak üzere yapılan bir uygulamadır. Yeniden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan açıklamada tabir edildiği üzere projeyle birlikte rastgele bir yeşil alanın tahrip edilmesi kelam konusu değildir. Tam tersine eski Abdi İpekçi Spor Kompleksi’nin yıkımından sonra niteliksiz durumda olan parselde 22 bin metrekare yeşil alan düzenlemesi yapılmaktadır.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kent ölçeğinde hizmet verecek spor tesisi faaliyetine yönelik devam eden iş kapsamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin projeyi durdurma, mühürleme yahut cezai süreçleri, en hafif tabirle, vazifesi berbata kullanma ve kamu ziyanı teşkil edecek bir uygulamadır. Tarihin ve milletin nezdinde en temel esas, milletten alınan yetkiyi millet lehine, millet için kullanmaktır. Hiçbir algı, hakikati gölgeleyemez. İşlemeyen paslanır, hareket etmeyen durağanlaşır, üretmeyen körelir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yeni salon için ayrılan toprakta üzerine düşen görevleri öteki tüm projelerde olduğu üzere üzerinden aylar geçmesine karşın yerine getirmemektedir, getirememektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.