Biden’dan artan akaryakıt fiyatları için üreticilere talimat

Posted by

ABD Lideri Joe Biden, ülkede galon başı ortalaması 5 doların üzerine çıkarak rekor kıran akaryakıt fiyatlarına tahlil için petrol şirketlerine bir mektup yazarak, üretimi artırma davetinde bulundu.

Biden, ülkedeki akaryakıt fiyatlarına yönelik, ülkenin en büyük petrol tedarikçilerinden ExxonMobil, Chevron, BP ve Shell’in de ortalarında bulunduğu şirketlere bir mektup yazdı.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlangıcından bu yana ülkedeki akaryakıt fiyatlarının galon başına ortalama 1,70 dolar arttığına işaret eden Biden, Amerikan halkının yaşadığı finansal dertlerin sorumlusunun Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin olduğunu kaydetti.

Biden, öte yandan petrol rafinerilerinin kar marjlarının da bu süreçte rekor düzeyde artmasının halkın üzerindeki ekonomik baskıyı artırdığını vurgulayarak, “Şirketlerinizin hala petrol, mazot ve öbür rafineri eserlerinin üretimini ve tedarikini artırmak için acil adım atma talihi var.” tabirini kullandı.

Mektubunda Biden, yakın vakitte rafineri kapasitelerinin artırılması için tüm federal yetkilerini kullanacağını belirtti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.