BM’den İsrail daveti: Memleketler arası hukuka uymasını sağlamak için yeni yollar aranmalı

Posted by

BM İnsan Hakları Kurulunun 50. Oturumunda genel şuraya hitap eden Kurul Lideri Navi Pillay, Kurulun 7 Haziran’da Filistin’e dair yayımladığı raporda yer alan “İsrail’in Filistin topraklarını işgali ve Filistin halkına karşı ayrımcılığı devam ettirmesi, bölgedeki istikrasızlık ve çatışmanın temel nedenidir.” sözünü yineledi.

Pillay, yeni İsrail hükümetinin Filistin’in işgaline yönelik siyasetleri güçlendirmekten öbür bir şey yapmadığını belirterek, “Batı Şeria’ya bağlı Mesafir Yatta bölgesindeki binlerce Filistinlinin zorla konutundan tahliye edilebileceğine dair Yüksek Mahkeme kararı, işgal sürecini daha fazla tetiklemiştir” dedi.

Filistin’deki hak ihlallerini araştırmak üzere Komitenin İsrail hükümetiyle temasa geçmeye çalıştığını vurgulayan Pillay, İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarına Kurulun erişimini sağlamayı reddettiğini kaydetti.

Pillay, BM’nin İsrail hakkındaki kararlarının uygulamaya geçememesinin, İsrail’in Filistin’deki sistematik şiddetinin tekrarlanmasına sebep olduğunu belirtti ve “İsrail’in bundan evvelki kurulların bulgu ve tavsiyelerini uygulama istikametinde somut adımlar atmayı reddetmesi nedeniyle memleketler arası topluluk, İsrail’in memleketler arası hukuka riayet etmesini sağlamak için yeni yollar aramalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararası topluluğun şimdiye kadar İsrail işgalini sonlandırmaya yönelik önemli adımlar atamadığının altını çizen Pillay, “İşgal derhal sonlanmalı, Filistin ve İsrail’deki herkese, komşularıyla birlikte barış ve güvenlik içinde yaşama dahil bütün hakları, rastgele bir ayrım yapılmadan temin edilmelidir.” davetini yaptı.

BM RAPORU: İSRAİL’İN İŞGALİ, BÖLGEDEKİ TANSİYONLARIN TEMEL NEDENİ

Merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan BM İnsan Hakları Kurulu, 27 Mayıs 2021’de aldığı kararla Doğu Kudüs dahil işgal altında bulunan Filistin topraklarındaki insan hakları ihlallerini soruşturmak üzere ivedilikle bağımsız memleketler arası soruşturma kurulu kurulmasını içeren kararı kabul etmişti.

Komisyon 7 Haziran’da, Cenevre ve Ürdün’deki temaslarının yanı sıra İsrail ve Filistin sivil toplum kuruluşları dahil olmak üzere çeşitli paydaşlarla istişarelerde bulunarak 14 sayfadan oluşan birinci raporunu açıklamıştı.

Soruşturma komitesi, “İsrail’in Filistin topraklarındaki işgalinin ve Filistin halkına karşı ayrımcılığı devam ettirmesinin” bölgede depreşen tansiyonların, istikrasızlığın ve çatışmanın” temel nedeni olduğunu bildirmişti.

Komisyon, İsrail’in Filistin topraklarındaki işgalini sonlandırmasının bölgede devam eden şiddet sarmalını sona erdirmek için “hayati önemde” olduğunu vurgulamıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.