Bursalı bayan dağcı 81 vilayette tepe yaptı

Posted by

Dağcı Melek Kıyı Aydın, 2017 yılında başladığı ’81 vilayette 81 zirve’ maksadını, Ardahan’daki Ilgar Dağı’na yaptığı tırmanışla tamamladı.

Bursa’da yaşayan dağcı Melek Kıyı Aydın, 2017 yılında ’81 vilayette 81 zirve’ amacıyla vilayet il dolaşıp, buralardaki yüksek noktalara tırmanış yapmaya başladı.

Hedefini gerçekleştirmek için tırmanış yapmadığı tek vilayet olan Ardahan’a giden Aydın, Posof ilçesindeki 2 bin 950 metre rakımlı Ilgar Dağı’na da tırmanıp 81. tırmanışını da gerçekleştirdi.

Yaptığı tırmanışları not ve görsellerle kayıt altına alan Aydın, bu çalışmasıyla ‘Anadolu Parsı’ unvanı almak istiyor.

FOTO: AA

Projeyi hayata geçirirken eşinin çok takviyesini aldığını anlatan Aydın, “Eşimin teklifiyle bu projeyi hayata geçirdim ve beni çok destekledi. Her ilin en yüksek tepesine tırmandım” dedi.

“PROJEMİ BİTİRDİM”

Aydın, 2017 yılında başladığı projesine corona salgını esnasında bir müddet orta verdiğini ve kaidelerin olağana dönmesiyle çalışmalara devam ettiğini belirterek, “Ağrı’nın Eleşkirt ilçesindeki Kösedağ’da başladığım ’81 vilayette 81 zirve’ projemi, Ardahan’ın Ilgar Dağı’yla, bitirmiş oluyorum. Bu projeyle gençlere örnek olmak istiyorum, darısı bu projeyi yapmak isteyen gençlerin başına.” ifadsini kullandı. (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.