Cinsel taarruz iftirasına 2 yıl mahpus cezası

Posted by

Polis sevgilisini cinsel atakta bulunmak ve meskeninde uyuşturucu kullanmakla suçlayan genç bayanın, kendisine cep telefonu almadığı için palavra söylediği ortaya çıktı. Beş ay sonra vazifesine dönen polis, eski sevgilisi hakkında iftira davası açtı. Ş.K., 2 yıl 1 ay mahpus cezası aldı.

Manisa’da yaşayan 19 yaşındaki Şılır K., internet üzerinden tanıştığı 32 yaşındaki polis memuru İbrahim H. K.’yle bir mühlet arkadaşlık yaptı. 22 Eylül 2021’de bir AVM’den çıkan Şılır K., polisi arayarak İbrahim H. K. tarafından zorla alıkonulup cinsel akına uğradığı ihbarında bulundu.

“CEP TELEFONU ALMAMI İSTEDİ”

Genç bayan, ihbar üzerine belirtilen adrese gelen polis grupları tarafından karakola götürüldü. Polis memuru İbrahim H.K. vazifedeyken Şılır K.’nin kendisini aradığını, istediği cep telefonu almaması halinde kendisinden şikayetçi olacağını söylediğini, olumsuz karşılık alınca da şikayette bulunduğunu öne sürdü. Şikayetçi olan Şılır K. ayrıyeten sözünde polis memurunun meskeninde uyuşturucu kullandığını da argüman etti.

EVİ ARANDI, AÇIĞA ALINDI

Şılır K.’nin şikayeti üzerine 23 Eylül 202 tarihinde İbrahim H. K.’nin konutuna operasyon düzenlenip, arama yapıldı. İbrahim H.K. idari soruşturma kapsamında açığa alındı. Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da ‘nitelikli cinsel saldırı’, ‘kişiyi cinsel maksatlı hürriyetinden mahrum bırakma’ kabahatlerinden isimli soruşturma başlatıldı.

ŞİKAYETİNİ GERİ ÇEKTİ

Soruşturmalar sürerken, Şılır K. dilekçe verip şikayetini geri çekti. Dilekçede şu tabirlere yer verdi: “Sanık İbrahim H.K. arkadaşımdır. Şikayet ettiğim tarihlerde ortamızda cinsel ilgi ve alıkoyma olayı muhakkak olmadı. Bir anlık tartışmadan doğan kızgınlık ve öfkeyle emniyete giderek şikayetçi oldum. Bundan ötürü pişmanlık ve vicdan azabı çekmekteyim.”

CİNSEL AKIN DA YOK ZORLA ALIKONMA DA

Jandarma Kriminal Dairesi Laboratuvarı’nın düzenlediği raporda, İbrahim H.K.’nin uyuşturucu husus kullanmadığı kesinleşirken, uzman raporlarında ise Şılır K.’nin, İbrahim H.K. tarafından cinsel hücuma uğramadığı, kamera kayıtları ve şahit beyanlarıyla zorla alıkonulmadığı belirtildi. Raporların akabinde Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı, İbrahim H.K. hakkında, 17 Ocak’ta takipsizlik kararı verdi.

BEŞ AY SONRA VAZİFESİNE DÖNDÜ

Savcılığın takipsizlik kararının akabinde yaklaşık 5 ay sonra vazifesine dönen polis memuru İbrahim H.K., Şılır K. hakkında iftira davası açtı.

HÜKMÜN AÇIKLAMASI GERİYE BIRAKILDI

Mahkeme heyeti, İbrahim Halil Kök’ün gözaltına alınmasını da göz önünde bulundurarak Ş.K.ye, ‘iftira’ ve ‘kişiyi hürriyetinden mahrum bırakmak’ cürümlerinden 2 farklı ceza verdi. ‘İftira’ hatasından 1 yıl 6 ay ceza alan Ş.K.’nin cezası âlâ hal indirimi ile 1 yıl 3 aya düşürüldü. ‘Kişiyi hürriyetinden mahrum bırakmak’ kabahatinden ise aldığı ceza 1 yıldan 10 aya düşürüldü. Ş.K., 2 yıl 1 ay mahpus cezası aldı ve kararın açıklaması geriye bırakıldı. (DHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.