Devlet dayanağıyla kurdu, amacını 24 tona çıkardı

Posted by

Bingöl’de Vilayet Özel Yönetimi ile Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğünün koordinesinde 2019 yılındaki Bir Eser Bir Bölge Projesi çerçevesinde 43 çiftçiye çilek bahçesi kurulumunda yüzde 70 hibeli takviye verildi. Bu takviyeden yararlanan ve 3 dönüm yerle başlayıp 13 dönüme kadar üretim alanını genişleten çiftçi Orhan Seven, merkeze bağlı Garip köyünde çilek bahçesini kurdu. Eşinin ailesinden kalan arazi üzerine çilek ekimi yapan çiftçi Seven, 3 dönümde 6 ila 9 ton ortasında çilek hasadı yaparken, bu yıl 8 dönümden 20 tonun üzerinde eser elde etmeyi hedefliyor. Hasadına başladığı çilekleri iç piyasaya satan çiftçi Seven, gerek yarı vakitli gerekse de tam gün yanında 7 kişiyi dönemlik olarak istihdam ediyor.

Çiftçi Seven’in çilek bahçesini ziyaret ederek incelemelerde bulunan Bingöl Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Dr. Burhan Bahadır, kent genelinde 43 çiftçiye hibe dayanağı verildiğini söyledi. Bahadır, “2019 yılında Bingöl vilayetimizde çiftçilerimize alternatif gelir kaynakları oluşturmak hedefiyle, Bir Eser Bir Bölge Projesi çerçevesinde Çilek Yetiştiriciliği Projesini hayata geçirdik. Toplamda 43 çiftçimize şimdiye kadar 89 dekarlık alan tahsis edildi. Projede her bir çiftçimize yüzde 70 hibeyle malç ve fide dayanağı yapıldı. Kalan yüzde 30’luk kısmında ise çiftçilerimiz kişisel sulama sistemi ve personellik maliyetlerini karşılayarak projeye dahil oldular. Ortalama dekara elde edilen randıman, 2,5-3 ton civarındadır. Elde edilen eserler iç piyasada tüketilmektedir. Tekrar bu eserlerin bir kısmı da kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı minvalinde yapılan ve yurt dışına ihracat yapan çilek reçeli fabrikamıza da gitmektedir ve buradan yurt dışı piyasalarına da satışlar yapılmaktadır. İnşallah bundan sonra da çiftçilerimiz üretmeye devam ettikçe, biz kendilerinin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

ÇİLEK ÜRETİMİ ÇIKARI OLAN BİR İŞ 

Eşinin ailesinden kalan araziyi çilek üreterek değerlendirdiklerini ve üretim alanını da büyüttüklerinin altını çizen Orhan Seven, “2019 yılında Bingöl Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğünün başlattığı bir proje vardı. Bir eserde çeşitlilik ve istihdama dönük bir projeydi. Bu arazi de eşime kalmıştı ve eşimle birlikte düşündük. Hem tarımla uğraşalım kendi toprağımızı işletelim hem de istihdama dönük bir katkımız olur dedik. Takdir edersiniz ki ben memurum, devletin ve milletimizin bizden alacağı olduğu niyetiyle neler yapabiliriz diye tartıştık. Eşimle birlikte çilek üretimi yapmaya karar verdik. Çilek üretimine 3 dekarlık bir alan ile başladık. 3 dönümü evvel 8 dönüme, gerisinden da 13 dönüme çıkarmış olduk. Günü birlik ve yarı vakitli çalışan arkadaşlarımız var, elemanlarımız var. Günde 6-7 kişi çalışıyor. Meskenlerine gönül rahatlığıyla alın terini silerek ekmek götürüyorlar. Bu da hem bizleri hem de onları keyifli ediyor. Çilek üretimi bakıldığı vakit emek ağır bir iş ancak karı da olan bir iş” diye konuştu.

HEDEF 24 TON ESER ELDE ETMEK

8 dönümlük alanda ekim yapan ve çilek hasadına başlayan Seven, “3 dönüm iken biz 6 ton ile 9 ton ortası eser elde ediyorduk, fiyatlar değişkenlik gösterebiliyor. Şuan hasat ettiğimiz tam 8 dönümlük ve bundan 24 tonluk bir rekolte bekliyoruz. Fiyatlar değişkenlik gösterdiği için bir sayı söylemek yanlışsız olmaz ancak çilek yatırımının çok karlı bir iş olduğunu söyleyebilirim” halinde konuştu.

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.