Doğuş Üniversitesi’nde fahiş artırımları protesto eden 2 öğrenciye uzaklaştırma

Posted by

Doğuş Üniversitesi’nde tahsil fiyatlarına yapılan yüzde 300’e varan artırımlara karşı öğrenciler ve veliler Dudullu’da bulunan yerleşke önünde günlerce hareket yaptı. Hareketler sonrasında yapılan artırımlar yüzde 79.6’ya çekildi. 14 öğrenciye soruşturma açıldı. İki asistan işten çıkarılırken iki öğrenciye de uzaklaştırma cezası verildi. 

Uzaklaştırma cezası alan öğrencilerden hukuk fakültesi 3. sınıf öğrencisi Kıvılcım Çolak, “Biz barışçıl bir halde anayasanın bize verdiği hakkı kullanıyoruz. Fakat hareketlerden sonra bize soruşturmalar gelmeye başladı. Yükseköğretim kurumlarında işgal ve gibisi fiillerle yükseköğretim kurumunun hizmetlerini engelleyici hareketlerde bulunmak gerekçesiyle ceza aldım. Cezamı öğrendikten birkaç saat sonra yeni bir soruşturma daha açıldı” dedi. 

Çolak, mevzuyla ilgili gazetemizde yayımlanan haber münasebet gösterilerek hakkında ikinci bir soruşturmanın daha açıldığını belirtti. Çolak, “Biz öğrencinin müşteri, üniversitenin de ticarethane olmadığını söylemek için aksiyon yaptık. Verilen cezalara itiraz edeceğiz. Biz burada yapılan hukuksuzluğa karşı çıktık” diye konuştu. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.