Emeklilerden bayram ikramiyesi talebi

Posted by

TÜED Genel Lideri Kazım Ergün, 2018’den itibaren emeklilere dini bayramlarda 1000 lira ikramiye verilmeye başlandığını anımsatarak, 2021’de ikramiye sayısının 1100 liraya yükseltildiğini belirtti.

Türkiye İstatistik Kurumu bilgilerine nazaran, Tüketici Fiyat Endeksinin mayısta geçen yılın aralık ayına nazaran yüzde 35,64, geçen yılın tıpkı ayına kıyasla yüzde 73,50 arttığına dikkati çeken Ergün, şöyle konuştu:

“1100 liralık bayram ikramiyelerin yüksek enflasyon karşısında hiçbir pahası ve alım gücü kalmamıştır. İkramiyesiyle 2018 yılında küçükbaş kurbanlık alabilen emeklilerimiz, bugün eşiyle birlikte kentler ortası otobüs bileti bile almakta zorlanmaktadır. Çarşıda pazarda fiyatlar artarken, emeklilerin bayram ikramiyesi tıpkı kaldı. Meğer bayram ikramiyelerine, aylıklara her altı ayda bir yapılan ve enflasyona endekslenen artışlar uygulanıp, bu yılın üç aylık TÜFE artışı da ek edilseydi, ikramiye sayısı 2 bin 903 lira olurdu. Bu hesaba nazaran, emeklilerimizin 1803 lira kaybı kelam konusu.”

1.5 MİLYON KİŞİ 2500 TL İLE GEÇİNİYOR

TÜED Genel Lideri Ergün, her gün Türkiye’nin dört bir yanındaki yüzlerce emekliden ikramiyenin artırılması istikametinde telefon ve ileti aldıklarını belirterek, “TÜED olarak milyonlarca emeklinin sesi ve temsilcisi olarak taleplerimizi net bir halde lisana getiriyoruz. Bugün 1,5 milyon emekli en düşük emekli aylığı olan 2 bin 500 lirayla geçinmeye çalışıyor. Yani 1,5 milyon emeklinin geliri, minimum fiyatın 1753 liranın altında. En düşük emekli aylığı acilen taban fiyat düzeyine yükseltilmeli. Bununla birlikte, emeklilerimize bayramdan bayrama da olsa nefes aldıran bayram ikramiyeleri, en düşük emekli aylığı düzeyine endekslenmeli.” dedi.

Ergün, bayramların kavuşma, kucaklaşma ve kaynaşmayı simgelediğini tabir ederek, bayram ikramiyelerindeki kayda paha artışın, milyonlarca emeklinin aileleriyle memnun bir bayram geçirmesine katkı sağlayacağını söyledi.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.