Erzincan Valiliği siyanür sızıntısını doğruladı, soruşturma başlatıldı

Posted by

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Çöpler köyünde bulunan altın madeninde siyanür sızıntısı olduğu, siyanürün toprağa ve Fırat Irmağı’na karıştığı argüman edildi.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, İliç Cumhuriyet Başsavcılığı tezlerle ilgili soruşturma başlattı. Başsavcılığın, soruşturmayı Türk Ceza Kanunu’nun 182’nci hususunda düzenlenen “çevrenin taksirle kirletilmesi” cürmünden açtığı belirtildi.

Jandarma grupları, soruşturma çerçevesinde işletmenin bulunduğu bölgede inceleme yaptı.

VALİLİK: 20 METREKÜP SOLÜSYON TOPRAĞA KARIŞTI, TOPRAK İŞ MAKİNALARIYLA TEMİZLENDİ

Erzincan Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, 21 Haziran günü boru sınırlarında yaşanan arıza nedeniyle siyanür içeren 20 metreküp solüsyonun sızdığı aktarıldı.

Açıklamada, “Anagold Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafından işletilen kompleks madeni işletmesinde, 21.06.2022 tarihinde gece saatlerinde Yığın Liç alanına siyanür içerikli solüsyon taşıyan boru çizgilerinde meydana gelen arıza nedeniyle yaklaşık 20 metreküp solüsyonunun aktığı, Solüsyonla kontamine olan alanın hipoklorit kullanılarak nötralize edildiği, Kontamine toprağın iş makinaları vasıtasıyla temizlenerek liç alanına taşındığı tespit edilmiştir” denildi.

‘HİÇBİR DEREYE AKIŞ OLMADIĞI, FIRAT HAVZASINA ULAŞMADIĞI GÖZLEMSEL OLARAK TESPİT EDİLMİŞTİR’

Sızıntının Fırat Irmağı’na ulaşmadığı tabir edilen açıklama şöyle devam etti:

“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ÇED Müsaade ve Kontrol Genel Müdürlüğü, İzleme ve Kontrol Daire Lideri Başkanlığında, Vilayet Müdürlüğümüz teknik personellerince alanda gerekli inceleme ve değerlendirmeler yapılmış, yapılan tespitte bölgedeki mevsimsel akış gösteren hiçbir dereye akış olmadığı, Fırat havzasına gözlemsel olarak ulaşmadığı tespit edilmiştir.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yetkilendirilmiş Lisanslı Etraf Laboratuvarı tarafından, Müdürlüğümüz teknik çalışanları nezaretinde, kirlendiği sav edilen alanın 27 farklı noktasından numune alınmış olup, ilgili laboratuvar tarafından tahlilleri gerçekleştirilecektir. Gerekli inceleme ve kıymetlendirme Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sürdürülmektedir.” (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.