Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Karadeniz gazını karaya taşıyacak boru sınırı için tarih verdi

Posted by

Bakanı Dönmez, Karadeniz gazını karaya taşıyacak sınır için gerekli tüm boruların gelecek ay Filyos’a inmiş olacağını belirterek, “Gerekli denetimleri yaptıktan sonra temmuzda boruların deniz altına döşenmesi için birinci kaynağı vurmuş olacağız. Borular 2 bin 200 metre su derinliğinden geçecek ve toplamda da 170 kilometre uzunluğunda olacak” dedi.

Dönmez, 5. Türkiye Güç ve Doğal Kaynaklar Tepesi’nde, son periyotta güç piyasalarında yaşanan çalkantıların temelinde arz-talep kaynaklı dengesizlikler ve fiyatlardaki çok oynaklığın olduğunu söyledi.

Güç arz güvenliği ve iklim değişikliği ortasındaki bağlantıda ibrenin arz güvenliğine döndüğünü tabir eden Dönmez, “Adeta iklim değişikliğinin havariliğini yapan ülkelerde son periyotta fosil kaynakların kullanımının arttığını görüyoruz. Bu da bize güç dönüşümünün sözlerle, vaatlerle ya da havuç-sopa ikilemiyle değil, uzun periyotlu planlamalar ve öngörülerle olacağını gösteriyor” diye konuştu.

AZ ÜLKE VURGUSU

“Biz güç dönüşümünü kaynaktan teknoloji üretimine kadar bütüncül bir perspektifte kendi iç dinamikleriyle harekete geçiren ender ülkelerden biriyiz. Son periyotta güç ve emtia fiyatlarında yaşanan süratli artış bir defa daha gösterdi ki yerli kaynaklara dayanmayan bir sistemde güç bağımsızlığından kelam edemeyiz.

Bugün güç heyeti gücümüzün yüzde 65’i yerli ve yenilenebilir güç kaynaklarına dayanıyor. Yenilenebilir güçte ise adeta bir Türkiye baharı yaşanıyor. Yenilenebilir Güç Kaynak Alanları (YEKA) ile başladığımız ve küçük YEKA’larla sürdürdüğümüz süreç, yenilenebilir gücün dinamosu olmuş durumda. Bugüne kadar YEKA’larla 4 bin 250 megavatlık müsabakalarımızı tamamladık. Önümüzdeki periyot 2 bin 750 megavatlık yeni yarışlarla 7 bin megavata ulaşacağız. YEKA RES-3’ün müracaatlarını 31 Mayıs’ta, YEKA GES-4’ün müracaatlarını 21 Haziran’da almaya başlayacağız. “

BORULAR 2 BİN 200 METRE DERİNLİKTEN GEÇECEK

Dönmez, Karadeniz’de keşfedilen 540 milyar metreküplük gazın 2023’te yurttaşlarla buluşması için masa başında ve alanda hummalı bir çalışma yürütüldüğünü belirtti.

Gaz çıkarma projesini alandaki grupla birlikte takip ettiğini söyleyen Dönmez, şunları kaydetti:

“Yarın Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay Beyefendi ile Filyos’ta olacağız. Alandaki son gelişmeleri birlikte yerinde inceleyeceğiz. Şu ana kadar her şey belirlediğimiz takvim çerçevesinde ilerliyor. İnşallah önümüzdeki yıl vatandaşlarımız Karadeniz gazıyla buluşacak. Karadeniz gazını mutfağında kullanacak. Geçtiğimiz aylarda tedarikine başladığımız su altı borularının temininde son basamaktayız. Gelecek ay, en geç bütün borular Filyos’a inmiş olacak. Gerekli denetimleri yaptıktan sonra temmuzda boruların deniz altına döşenmesi için birinci kaynağı vurmuş olacağız. Borular 2 bin 200 metre su derinliğinden geçecek ve toplamda da 170 kilometre uzunluğunda olacak.”

Dönmez, Karadeniz’deki Türkali-1 ve Türkali-2 kuyularındaki akış testlerinin de tamamlandığını belirterek, Türkali-1’de günlük 1,7 milyon metreküp, Türkali-2’de günlük 2,6 milyon metreküplük gaz akışının yakalandığını lisana getirdi.

“2023’ÜN BİRİNCİ ÇEYREĞİNE YETİŞECEK”

Testler sonucu üretim düzeyinin kuyu başına günlük ortalama 3 milyon metreküpe çıkılabileceğini söz eden Dönmez, “Bütün planlamalarımızı yerli gazımızı 2023’ün birinci çeyreğine yetiştirecek halde yaptık. Filyos’ta yerli gazın milletimizle buluşması için büyük bir çaba gösteren, alanda ve gemilerde arı üzere çalışan bir grup var. 3 gemimizle sürdürdüğümüz sondaj çalışmalarımıza geçtiğimiz hafta yeni bir gemi daha eklendi. Dördüncü sondaj gemimiz şu an Mersin Taşucu’na demirlemiş durumda. Burada 2 aylık bir bakım süreci olacak ve akabinde birinci sondaj için demir alacak.” dedi.

“OLUMSUZ ETKİLENEN ÜLKELER ARASINDAYIZ”

Dönmez, son periyotta güç ve emtia fiyatlarındaki sert yükselişlerin global ekonomiler üzerinde büyük baskı oluşturduğuna işaret ederek, “Enerji maliyetleri global enflasyonun istikametini belirler duruma geldi. Bizler de bu durumdan ne yazık ki olumsuz etkilenen ülkeler ortasındayız. Petrol ve doğal gazda artan talep ve de yükselen fiyatlar, maliyetler üzerinde üst taraflı bir baskı oluşturuyor. Salgın sonrası yaşanan süratli toparlanmaya ilaveten global çapta yaşanan kuraklık ve Rusya-Ukrayna Savaşı da doğal gaza olan talebin sıçramasına neden oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.