İsveç Başbakanı: Türkiye’yle müzakerelerin sürmesini sabırsızlıkla bekliyorum

Posted by

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’le görüşmesi sonrası gazetecilere konuştu. Andersson, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine karşı çıkmasıyla ilgili “Türkiye’yle müzakerelere devam edilmesini sabırsızlıkla beklediklerini” söyledi.

Başşehir Stockholm’de basın toplantısında konuşan Andersson, Türkiye ile İsveç ortasındaki NATO müzakerelerine değindi. Andersson, “Türkiye’yle görüştük, yakın gelecekte de yapan toplantı ve müzakerelerinin devam etmesini sabırsızlıkla bekliyorum. Bu bahiste Finlandiya ile bir arada hareket ediyoruz” açıklaması yaptı.

‘UKRAYNA DÜNYA PAZARINA YİNE GİRMELİ’

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise Ukrayna-Rusya Savaşı’nın neden olduğu besin krizini çözmek için süratli adımlar atılması gerektiğini söyledi. Savaşın tetiklediği besin krizinin gelişmekte olan ülkeleri makus etkileyeceğine işaret eden Guterres, bu ülkeler için besin krizine karşı süratli kararlar alınması davetinde bulundu. Guterres, Ukrayna’nın besin üretiminin ve Rusya’nın gübre üretiminin dünya pazarına yine girmesi gerektiğini kaydetti.

‘GIDA KRİZİNE TESİRLİ BİR TAHLİL YOK’

AA’nın aktardığına nazaran Rusya’nın ürettiği gübreye gereksinim duyulduğunun altını çizen Guterres, “Ancak dürüst olmama müsaade verin; Ukrayna’nın besin üretiminin yanı sıra Rusya’nın ürettiği besin ve gübreyi savaşa karşın dünya pazarlarına yine entegre etmeden besin krizine tesirli bir tahlil yok. Mümkün olan her türlü çabayı göstermeye ve bu hedefe yönelik bir diyaloğu teşvik etmek için âlâ niyetlerimi kullanmaya devam ediyorum” açıklaması yaptı. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.