Jeffrey Sachs: ‘ABD hükümeti pandemi hakkında gerçek bir soruşturmayı engelledi’

Posted by

İki ayda bir yayınlanan ünlü Amerikan mecmuası Current Affairs, Columbia Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi Yöneticisi unvanının yanı sıra BM Sürdürülebilir Kalkınma Tahlilleri Ağı Lideri olan ve dünyaca ünlü tıp mecmuası the Lancet’in Covid-19 Kurulu Lideri olarak vazife yapan Prof. Jeffrey Sachs’le bir söyleşi gerçekleştirdi.

Prof. Sachs, Covid-19 Kurulu Lideri sıfatıyla yaptığı araştırmalarda, halktan gizlenen çok derecede tehlikeli biyoteknoloji araştırmalarının hâlâ sürmekte olduğu, ABD’nin bu araştırmanın büyük kısmını desteklediği ve Covid-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsünün ortaya çıkışının tehlikeli bir virüs araştırmasının karşıt gitmesiyle gerçekleşmesinin mümkün olduğu sonucuna vardı.

Sachs, yapılan söyleşide, ABD Ulusal Sıhhat Hizmetleri kurumunun [NIH] ve pek çok bilim beşerinin Covid-19’un kökenleriyle ilgili yapılması gereken araştırmaları engellediğini, bu tıp kurumların özel biyoteknoloji şirketleriyle bilinmeyen araştırmalar yürütmekte ve desteklemekte olduğunu, tüm toplumun pandemiyle ilgili bilgilere mani olmaksızın ulaşmaya hakkı olduğunu vurguluyor.

Sachs’in aktardığı kadarıyla, pandemi esnasında biyoteknolojik araştırmaları destekleyen güç odakları toplumu manipüle etmek emeliyle daima olarak Çin’in Wuhan kentindeki pazarı işaret etti; buna rağmen, alternatif bir görüş olan virüsün bir araştırma laboratuvarından sızmış olması ihtimali her seferinde kati biçimde reddedildi ve bu ihtimalin konuşulması her fırsatta engellendi. Covid-19 Kurulu Lideri, karşılaştığı direncin, şahsen başkanlığını yürüttüğü kurula dek sızdığını, birlikte çalıştığı bilim insanlarının laboratuvardan sızma ihtimalini sumen altı etme uğraşları nedeniyle kurulu dağıtmak zorunda kaldığını aktarıyor.

‘VİRÜS LABORATUVARDAN SIZMIŞ OLABİLİR’

Prof. Jeffrey Sachs, kamuoyunda baskın biçimde takviye gören doğal yolla yayılma tezi karşında ikinci hipotezi gündeme taşırken şunları belirtiyor:

“Şimdi, alternatif hipotez nedir? Alternatif hipotez hayli kolay. Ve bu, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’de SARS gibisi virüsleri toplamak, laboratuvarda değiştirmek ve potansiyel olarak çok daha tehlikeli virüsler yaratmak konusunda çok fazla araştırma yapıldığı. Ve SARS-Cov-2 olarak isimlendirilen Covid-19’a neden olan özel virüs, virüsü daha tehlikeli hale getiren genetik yapının bir modülüne sahip olması nedeniyle dikkat alımlı. Ve genomun bu modülüne ‘furin bölünme bölgesi’ denir. Artık, değişik ve tasa verici olan şey, pek faal bir formda devam eden ve teşvik edilen araştırmanın, ne olacağını görmek için SARS gibisi virüslere furin bölünme bölgeleri yerleştirmesiydi.”

Sachs, bu ihtimalin gözden uzak tutulmaması gerektiğini söylerken, kamuoyunun dikkatinin daima biçimde bir Çin’deki bir pazar yerine yönlendirilmesinin altında farklı niyetler yatıyor olabileceğinin altını çiziyor.

Aktardığına nazaran, salgının resmen duyurulduğu birinci günlerde, 1 Şubat 2020’de NIH’den bir küme virologla yaptığı görüşmede, sıhhat yetkilileri, Covid-19 virüsünün laboratuvardan çıkmış olma ihtimali üzerinde durmuşlar. Onları bu fikre yönlendiren bulgu, SARS-Cov-2 virüsünde, aslında orada bulunmaması gereken ‘furin bölünme bölgesinin’ var olmasıydı. Buna rağmen, tıpkı bilim insanları, iki gün sonra verdikleri demeçlerde daima bir ağızdan “Hayır, virüs büsbütün doğal” cevabını vermeyi tercih etmişlerdi.

Sachs bu noktada, bu görüşü savunan bilim insanlarını eleştirerek, virüsün doğal olduğunu ileri süren bireylerin New York Times gazetesinde yayınlanan bilgilerin hiçbirine sahip olmadan bu görüşü ileri sürmelerinin ve Ulusal Sıhhat Hizmetleri kurumunun da bu argümana dayanak vermesinin bilimsel temellerle bağdaşmadığını, ayrıyeten, kendilerine de hiçbir şey danışılmadığını söylüyor ve bunun sürdürülen manipülasyon uğraşının bir kesimci olduğunu ima ediyor.

‘BİRÇOK KAPALI ARAŞTIRMA DEVAM EDİYOR’

Sachs, Current Affairs mecmuasından Nathan Robinson’ın, bu virüsle ilgili bâtın biyoteknoloji araştırmalarının sürüp sürmediğine ait sorusuna şu karşılığı veriyor:

“Öyle olduğuna inanmak için çok büyük nedenlerimiz var. Ve açıkçası, bu soruyu sormadık bile. Ancak o denli olduğuna inanmak için pek çok nedenimiz var; zira araştırmayı sürdüren bilim insanları bu araştırmayı sevdiler. Ve bunun neden bu kadar kıymetli olduğunu kamuoyuna açıkladılar. Ve bu araştırmanın neden devam etmesi gerektiğine dair başyazılar yazdılar. Ve devam etmesi gerektiğini söyleyerek hibe teklifleri yaptılar. Ve hibe teklifleri yazma işinde olan bizler için, derinden rahatsız edici bir sonuç olan muhakkak bir hibe teklifinin reddedilmiş olması, daha sonra gerçekleştirilmediği manasına gelmez. Ancak NIH ne diyor? ‘Evet, bu değişik bir soru. Neden delillere ulaşamıyoruz?’ Bu soruyu sormuyorlar bile.”

“Dahası, Huanan pazarı hakkında konuşanlara benzeri bilim insanları, devam etmekte olan araştırmayı tartışmıyorlar dahi. Bence bu sadece bir yanlış yönlendirme. El çabukluğu sanatı üzere. ‘Oraya bakma. Şuraya bak.’ Lakin biliyoruz ki bu araştırmanın büyük bir kısmı sürmekteydi. Önde gelen bilim insanlarının röportajları var. Bizim araştırma tekliflerimiz var. Yürüttüğümüz tartışmalardan bu araştırmanın yapılması niyetinin var olduğunu biliyorum (…) Söylemek istediğim şu ki; bu araştırmanın sürdürüldüğüne inanmak için çok büyük bir sebep var. Çünkü bu mevzuda yayınlanmış makaleler var. Bununla ilgili görüşmeler var. Araştırma teklifleri var. Lakin NIH konuşmuyor. Hiçbir şey sormuyor. Ve bu bilim insanları da hiç sormadılar. Birinci günden beri, alternatifi gözden uzak tuttular. Ve alternatifi tartıştıklarında, araştırma programını tartışmıyorlar.”

‘ARTIK TARTIŞMA VAKTİ GELDİ’

Sachs, pandeminin başlamasının üzerinden iki buçuk yıl geçtikten sonra, artık alternatif hipotezi tartışma vaktinin geldiğini tabir ediyor. Tehlikeli virüsler üzerinde yapılan araştırmalarla ilgili 2014 yılında bir moratoryum çıkarılarak araştırmaların bir müddetliğine durdurulduğunu hatırlatıyor.

2017 yılında bir küme bilim beşerinin, kamuoyuna yönelik demeçlerinde, Dünya üzerinde pek çok tehlikeli virüs bulunduğunu ve acil biçimde bunlara karşı önlemler geliştirebilmek için araştırmalar yapılması gerektiğini öne sürdüğünü aktarıyor. Sachs, bu araştırmalardaki tek maksadın virüslere karşı ilaçlar geliştirmek olmadığını, birebir esnada virüslerin değiştirilerek daha tehlikeli bir hale getirildiğini söylüyor. Bunu yapmalarındaki maksat, kelamda bu virüslerin yayılma potansiyelini test etmekti, diye ekliyor. Bunun yanı sıra, araştırmaların başlamasından çok kısa mühlet sonra Covid-19 virüsünün dünya genelinde yarattığı pandeminin ortaya çıktığına da dikkat çekiyor.

Prof Sachs, ne olursa olsun yanıtlanması gereken bir küme sorunun hâlâ masada beklediğinin altını çiziyor. Öncelikle bu araştırmanın yapılıp yapılmadığının ve daha diğer neler yapıldığının kamuoyu ile paylaşılmasını, araştırma notlarının ABD Senatosu’nda oluşturulacak yasal bağlayıcılığı olan bir kurula sunulmasını, salgının geldiği basamak itibariyle artık laboratuvardan yayılma argümanı hakkında açık biçimde konuşulmasını talep ediyor.

Nathan Robinson’un Wuhan’daki araştırma laboratuvarı dışında da farklı laboratuvarların tıpkı araştırmaya dahil olduğunun konuşulduğunu hatırlatması üzerine, Jeffrey Sachs, kendi bildiklerini aktarıyor.

Sachs’in aktardığına nazaran, Wuhan’daki araştırmayı yürüten Çinli bilim insanları, Amerikalı bilim insanları tarafından ileri seviyedeki biyomühendislik teknikleri alanında eğitiliyor. Buna ek olarak, bu alanda rastgele bir sınırlamaya karşı olduğunu söz eden pek çok ABD’li bilim insanı mevcut. EcoHealth Alliance isimli bir programın şemsiyesi altında toplanan bu laboratuvar ve araştırma şirketleri, Tony Fauci yönetimindeki Ulusal Sıhhat Enstitüleri’ne bağlı Ulusal Acil Sıhhat Hizmetleri Fonu tarafından finanse ediliyor. Ve bu noktada NIH, bu karmaşık bağa dahil oluyor. Sachs’in savunduğu kadarıyla, ortalarındaki bağ, laboratuvarları gündeme getiren ihtimali konuşmalarını engelliyor.

Sachs, var olan bu ve gibisi pek nedenden dolayı artık bu kurumlara olan itimadını yitirdiğini, biyo-savunma kılıfı altında pek çok tehlikeli araştırma yürütüldüğünü, bunlardan haberdar olması gereken halkınsa türlü mazeretler ileri sürülerek gerçeklerden uzak tutulduğunu tabir ediyor. Ve, SARS-Cov-2 virüsüyle ilgili gerçek ne olursa olsun, çok seviyede tehlikeli patojenler üretecek seviyede bir güce sahip olduğumuzu söylüyor.

Konuya ait iki buçuk yıldır yürüttüğü araştırmasını özetleyen Sachs, söyleşiyi şöyle bitiriyor: “Bulduğum şey, şu anda bulamadığımız bir sürü bilgiye sahip olduğumuz. Ve Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası davalarından gelen bilgilere ve sızıntılara güvenmek zorunda kalmak istemiyorum; ancak bunlar inanılmaz derecede bilgilendirici olabilir. Açık, bağımsız bir bilimsel araştırma ve şeffaflık istiyorum. Bunu yapmanın bir yolu, mahkeme celbi yetkisi olan iki partili bir kongre nezaret soruşturması olacaktır. Laboratuvar kayıtlarınızı, defterlerinizi, virüs suşlarına ilişkin data belgelerinizi vb. bize verin. Bağımsız bilim insanlarının tanımlamaları ve bize tam olarak bilgi tiplerini anlatmaları için yanıtlanması gereken pek çok soru mevcut. Ne var ki şu anda hükümetin gerçek bir kıymetlendirme yapmamız gereken bilgileri gizlemeye uğraştığı bir ortamda çalıştığımızı biliyoruz.”

Kaynak: Current Affairs

Derleyen: Tarkan Tufan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.