Jordan, Maradona’yı tahtından etti!

Posted by

Michael Jordan’ın 1998 NBA Finalleri’nin birinci maçında giydiği forma, açık artırmada 10.1 milyon Dolar’a satıldı ve tarihteki en kıymetli spor anısı oldu. 

Bu alandaki bir evvelki rekor, iki yıl evvel vefat eden Diego Armando Maradona’nın formasıydı. Maradona’nın ‘Tanrı’nın Eli’ forması yeniden bu yıl 9.3 milyon Dolar’a satılmıştı. 

Açık artırmada Jordan’ın formasının 3 ile 5 milyon Dolar ortasında satılması bekleniyordu. Lakin Jordan’ın forması beklentilerin çok üzerinde bir sayıyla satıldı. Jordan’ın forması yalnızca basketbol değil spor anısı rekoru kırdı. Mayıs ayında Kobe Bryant’ın Los Angeles Lakers’taki çaylak dönemindeki forması 3.7 milyon  Dolar’a satılmış ve basketboldaki en değerli forma olmuştu. Jordan’ın 1997-08 dönemindeki imzalı otobiyografi kartı ise 2.8 milyon Dolar’a satılmıştı. 

Jordan efsaneleştiği Chicago Bulls ile 1990’larda 8 yılda 6 şampiyonluk yaşamıştı.  Bunlardan sonuncusu 1998’de, Utah Jazz’e karşı oynadıkları ve 4-2 kazandıkları seriydi. Bu şampiyonluğun akabinde efsane takım dağıldı, Jordan emekli olurken; Scottie Pippen, Dennis Rodman ve Steve Kerr üzere yıldızlarla yollar ayrılmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.