Kılıçdaroğlu’ndan Yunanistan reaksiyonu: İki popülist savaş kartına oynuyor

Posted by

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘bir gece apansızın gelebiliriz’ çıkışıyla tekrar gerginliğin arttığı ‘Ege adaları’ tartışmasına CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan reaksiyon geldi.

Gece yarısı Twitter hesabından paylaşım yapan Kılıçdaroğlu “Bu Yunanistan sorunu ve savaş tamtamları ile ilgili… Miçotakis ile Erdoğan’ın ortak bir noktası var; ikisinin de oyları düşüyor. Haliyle iki popülist savaş kartına oynuyor. Baş bu! Adaların silahlanmasıyla ilgili halimiz nettir, iktidara geldiğimizde bu sıkıntıyı biz çözeriz” tabirlerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Eylül ayı başında Samsun’da Teknofest’te konuşan Erdoğan, “Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz. Vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya: Bir gece birden gelebiliriz” açıklaması yapmıştı. Erdoğan daha sonra bu kelamlarına dair yaptığı açıklamada, “Yunanistan’ın son periyotta Türkiye’ye yönelik tavrı izah edilir üzere değil. Bir yanda Ege’de yaptıkları ihlaller var, kimileri NATO vazifesi icra eden uçaklarımıza yönelik tacizler var. Onların anlayacağı lisan neyse biz parantez açarak o lisanla konuşuyoruz. Anlıyorum ki onlar da anlıyor” sözlerini kullanmıştı.

Türkiye, Yunanistan’ı Girit’te konuşlu Rus imali S-300 hava savunma sistemlerini kullanarak F-16 savaş uçaklarını ‘taciz’ etmekle suçluyor. Yunanistan, tezleri reddederken Türk uçaklarının bildirim yapmadıklarını ve hava alanını ihlal ettiği suçlamasını yöneltiyor. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.