Kremlin: Lavrov’un Ankara ziyaretinde Suriye gündemde olacak

Posted by

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Mevlüt Çavuşoğlu ile Ankara’da gerçekleştireceği görüşmede, Türkiye tarafının Suriye’deki mümkün operasyonunu gündeme getireceğini düşündüğünü söyledi. Peskov, Türkiye’nin Suriye’ye gerçekleştirmeyi planladığı yeni operasyonun çarşamba günü Ankara’da iki ülkenin dışişleri bakanları tarafından ele alınıp alınmayacağının sorulması üstüne, ‘çok büyük olasılıkla ele alınacağını düşündüğünü’ söyledi.

‘KENDİ TOPRAKLARINI İSTEDİĞİ DERECEDE GÜÇLENDİREBİLİR’

Rusya güçlerinin, Türkiye’nin operasyon düzenleyebileceği Suriye kentlerinin etrafındaki mevzilerini güçlendirdiği istikametindeki haberler sorulunca, Kremlin sözcüsü, “Bu hususta yorum yapmayacağım. Burada bahsedilen, Suriye Arap Cumhuriyeti’nin hükümran topraklarıdır. Bu devletin ordusu, kendi topraklarındaki alanları istediği derecede güçlendirebilir” dedi.

‘RUS DİPLOMASİSİNİN ÖNÜNÜ KESEMEYECEKLER’

Bunun yanında Peskov, üç ülkenin, hava alanından geçişine müsaade vermemeleri nedeniyle Dışişleri Bakanı Lavrov’un Sırbistan ziyaretini gerçekleştirememiş olmasına ait, kelam konusu ‘düşmanca davranışların, biraz rahatsızlık yaratsalar da Rus diplomasisinin önünü kesemeyeceklerini’ söyledi. Peskov, komşuları Bulgaristan, Kuzey Makedonya ve Karadağ’ın Lavrov’un uçuşuna müsaade vermeyip bugün ve yarın için planlanan Sırbistan ziyaretini engellemiş olmalarıyla ilgili olarak, “Ülkemize ve üst seviye temsilcilerine yöneltilmiş bu düşmanca davranışlar küçük problemler yaratabiliyorlar. Ama eminiz ki bu düşmanca davranışlar, ülkemizin öbür ülkeler ile bilhassa de Sırbistan üzere dost ülkeler ile temas kurmasına mani olamazlar” sözlerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.