Lavrov Ukrayna tahılının sevki için rastgele bir pürüz olmadığını söyledi

Posted by

Eski Sovyetler Birliği ve Rusya Federasyonu tarihinde Kongo Cumhuriyeti’ne birinci Rus bakan olarak ziyaret gerçekleştiren Lavrov, Kongolu mevkidaşı Jean-Claude Gakosso ile görüşmelerinin akabinde basın toplantısı düzenledi.

Rusya’nın 23 Temmuz’da Ukrayna’nın Odessa limanına yönelik gerçekleştirdiği füze saldırısına değinen Lavrov, “Batılı ülkelerin olayla ilgili haberleri Rusya’ya karşı kullanmak için çarpıttığını” savundu.

Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) ortasında “Tahıl ve Yiyecek Unsurlarının Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Teşebbüsü Belgesi”nin 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalandığına dikkati çeken Lavrov, şöyle konuştu:

“Bu mutabakatlar dahil Rusya’nın üstlendiği yükümlülüklerde, askeri altyapı ile öbür askeri amaçları yok ederek özel askeri operasyona devam etmemizi yasaklayan hiçbir şey yok. Yüksek hassasiyetli silahla vurulan amaçlar, Odessa limanının askeri kısmında bulunuyordu. Buradaki maksat, Ukrayna Deniz Kuvvetlerinin askeri motorlu teknesi ile Harpoon gemisavar füzenin sevk edildiği mühimmat deposu idi. Bu füzeler, Rus Karadeniz Filosuna yönelik tehdit yaratmak için sevk edildi. Harpoon, artık bize tehdit oluşturmuyor.”
Odessa limanındaki tahıl kısmının askeri kısımdan uzak uzaklıkta olduğunu söz eden Lavrov, “İstanbul’da imzalanan muahedeler doğrultusunda, tahılın alıcılara sevk edilmesi için rastgele bir mahzur yok ve yaratmadık.” diye konuştu.

Batı’nın global iktisatta “kanunsuzluk” yarattığını belirten Lavrov, Kongo ile ekonomik ve ticari münasebetlerde bundan kaçınılması istikametinde adımların atılması gerektiğini vurguladı.

Lavrov, Kongo’nun ileride Libyalılar ortasında uzlaşma konusunda konferans düzenleme tarafındaki teşebbüslerini memnuniyetle karşıladıklarını ve buna takviye çıkacaklarını lisana getirdi.

Kongo Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Gakosso da Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaşa değinerek, “Başından beri bu sorun için hürmet çerçevesinde müzakereler aracılığıyla tahlil arayışında bulunulmasından yanayız.” dedi.

Gakosso, İstanbul’da imzalanan tahıl ile ilgili muahedeyi memnuniyetle karşıladıklarını lisana getirdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.