Mbaye Diagne: Türkiye’deki en güzel forvet benim

Posted by

Yeni dönem hazırlıklarını Avusturya’nın Graz kentine bağlı Bad Waltersdorf kasabasındaki kampta gerçekleştirilen Galatasaray’ın golcü futbolcusu Mbaye Diagne, Demirören Haber Ajansı’na (DHA) özel açıklamalarda bulundu.

Medipol Başakşehir müsabakasında yaşadığı sakatlıktan bahseden Diagne, “Herkes gördü esasen ekranlarda nasıl bir sakatlık olduğunu. Başakşehir’le oynadığımız maç sırasında, alanda gerçekleşti. Ben de açıkçası nasıl olduğunu çok anlamadım. Garip bir sakatlıktı. Biz natürel ki futbolcular olarak işimizi yapıyoruz ancak her şey de bizim işimiz değil. Bu türlü bir sakatlık olabiliyor. Bu noktada Allah’ın işine karışılmaz diyoruz ve devam ediyoruz” tabirlerini kullandı.

“ŞU ANA KADAR HİÇBİR İDMANI KAÇIRMADIM”

Sakatlığının üzerinden 6 ay geçtiğini lisana getiren Senegalli golcü, “Çok şiddetli bir süreçti. Ben de bu süreçte Senegal’e, ailemin yanına gittim. Orada onlardan güç alıp çalışmalarıma başladım. Daha sonra buraya geldim çalışmalara devam etmek için. Kolay bir süreç değildi, çok sıkıntı bir süreçti. Bilhassa birinci 3 ay çok fazla hareket etmemem gerekiyordu. Ancak elhamdülillah artık tekrardan çalışabiliyorum. Kadroyla bir arada antrenmanımızı yapıyoruz. Şu ana kadar da hiçbir idmanı kaçırmadım. Bu formda çalışmalarıma devam edip düzgün bir dönem başlangıcı yapmak istiyorum” diye konuştu.

“YENİ DÖNEMLE BİRLİKTE YENİ BİR DİAGNE GÖRECEKSİNİZ”

Geçen döneme âlâ bir başlangıç yaptığını hatırlatan Diagne, şunları söyledi:

“Hem lige hem de Avrupa ligine düzgün bir başlangıç yapmıştım.  Lakin natürel hocamız karar veriyordu kimin oynayacağına, kimin oynamayacağına. Natürel ki ben kendi açımdan baktığım vakit işimi güzel yapmaya çalıştım. Başka forvet oyuncularımız da tıpkı formda. İdmanlarda da her vakit üçümüz âlâ birer performans göstermeye çalışıyorduk. Lakin takdir hocamızındır. Futbol böyledir. Siz mental olarak, fizikî olarak kendinizi yeterli hazırlayabilirsiniz. Zati grup içinde kendinizi âlâ bir halde tutmanız gerekir. Bu devir geçti, artık yeni bir sayfa açılıyor. Yeni dönemle birlikte yeni bir Diagne göreceksiniz. Fizikî ve mental olarak da kendimi hazırlıyorum yeni döneme.”“TEKRARDAN ÜST SEVİYE FORMUMA DÖNMEK İSTİYORUM”

Galatasaray’da yeni bir devrin başladığını kaydeden Mbaye Diagne, “Yeni bir hocamız var, yeni bir liderimiz var, yeni bir sportif yöneticimiz var, yeni oyuncularımız geldi. Lakin baktığımız vakit biz burada tecrübeliyiz. Bu tecrübelerimizin de çalışarak üstüne koyarak devam etmemiz gerekiyor. Benim rastgele bir şahısla hiçbir biçimde bir meselem yok. Azamî derecede çalışmaya, çalışmalarıma devam etmeye çalışıyorum. Ve tekrardan üst seviye formuma dönmek istiyorum. Türk Ligi benim alışılmış ki de uzun yıllardan beri oynadığım bir lig ve bu ligi de düzgün bir halde biliyorum. Şimdi tam kapasitemi de gösteremedim sakatlıklardan ötürü lakin çalışmalarıma devam edeceğim. Ve sonra da alışılmış ki hocamız sonunda kimin alana çıkıp çıkmayacağına karar verecektir” dedi.

“KAFA OLARAK, MENTAL OLARAK ŞU ANDA HER FORMDA KENDİMİ GALATASARAY’A ADAMIŞ DURUMDAYIM”

Kimseyle rastgele bir sorunu olmadığını belirten 30 yaşındaki golcü, “Burada 5 forvet olsa da ben bundan hiçbir halde korkmuyorum. Zira tüm hayatımı esasen rekabet içerisinde geçirdim. Bu doğal bir süreç, hatta Galatasaray olarak da en az 4 tane forvetimiz olması gerekiyor diye düşünüyorum. Daha evvelce de Falcao vardı, Halil vardı, Mohamed burada. Fakat her vakit ekstradan fazla forvetlerimiz oluyordu, sayımız fazla oluyordu. Bu sene de ekstradan 2 kişi daha olabilir. Ben en düzgününü oynamak için buradayım. Galatasaray’ın hala kontratlı futbolcusuyum. 1 sene daha burada kontratım var. Baş olarak, mental olarak şu anda her halde kendimi Galatasaray’a adamış durumdayım. Daha evvelki yıllarda de fedakarlık yaptım. Gittim, geri geldim. Fakat şu anda kontratım devam ediyor ve ben Galatasaray’dayım” biçiminde konuştu.

“TÜRKİYE’DE KAZANILMASI GEREKEN HER ŞEYİ KAZANDIM, TEKRARDAN TIPKI HALDE KAZANMA İSTEĞİM VAR”

Kasımpaşa’da oynadığı devirde tüm maçlarda mühlet aldığını hatırlatan Diagne, “Buraya dönem ortasında geldim ve o dönemki amacımız de şampiyonluk ve kupaydı. Ben de açıkçası yapmam gerekeni yaptım ve orada gollerimi attım, kupalarımızı kazandık. Benim için açıkçası 2 şey çok kıymetli, hocamın bana inanç duymasını isterim ve hocamın bana mühlet vermesini isterim. Hiç kimsenin aklında bir kuşku olmasın. Geçmişte baktığımız vakitte natürel ki en çok gol atan oyuncu oldum. Burada, Türkiye’de kazanılması gereken her şeyi kazandım. Lig kupası kazandım, Türkiye Kupası kazandım. En çok gol atan yabancı olma unvanını da kazandım. Ve artık de yeni bir dönem başlıyor. Ben de hazırlıklarımı yapıyorum ve tekrardan birebir halde kazanma isteği var bende de. Bende açlık isteği var, şampiyonluk için. Takviye ve inanç olduğu sürece güzel bir halde devam edeceğimi düşünüyorum” tabirlerini kullandı.

“BENİM OYNAMAYA GEREKSİNİMİM VAR, OYNADIKÇA AÇILAN BİR OYUNCUYUM”

Diagne, sakatlık öncesinde istediği mühletleri elde edemediğini söyleyerek, şunları belirtti:

“Çünkü baktığımız vakit her hafta forvet sınırımız değişiyordu. Yalnızca ligde de değil, Avrupa Ligi’nde de birebir halde değişiyordu. Halil oynuyordu, Mohamed oynuyordu. Fakat bunlar üzerinde çok fazla konuşmaya gerek yok açıkçası. Ben azamisi verdiğimi düşünüyorum. Ve kulübede oturduğum vakit da olumlu kalmaya çalıştım her vakit. Lakin daha evvelce söylediğim üzere, benim oynamaya gereksinimim var. Oynadıkça açılan bir oyuncuyum. Türkiye’deki en âlâ forvetin kendim olduğunu düşünüyorum. Baktığım vakit elde ettiğim başarılardan bunları görebiliyoruz. Gol atmakla ilgili kalitemi herkes biliyor ve isteyince de neler başarabileceğimi kendim de biliyorum.”

“BİZ YETERLİ FORVETLERİZ, DİĞERİNİN ALINMASINA GEREK YOK”

Takımdaki eksiklerle ilgili gelen soruya Senegalli golcü, “Şimdi grubun bir tarafının eksik olup olmadığıyla ilgili ben bir şey söylemem, zira ben hoca değilim. Bunu değerlendirebilecek bir pozisyonda değilim. Fakat Galatasaray’da gol atmak kolay değildi. Zira top istediğimiz formda bize ulaşmıyordu. Ve günün sonunda baktığımız vakit da gol atamadığımız vakitte suçlananlar ekseriyetle ben ve başkaları oluyordu. Lakin geçen yılla ilgili baktığımız vakit aslında bu bütün ekibin başarısızlığıydı. Bir kişi, iki kişi demek yanlış olur. Bunu da bu sene grup olarak daima bir arada tamir etmemiz gerekiyor. Uygun bir orta saha alınabilir, bununla ilgili bir şey söylemem lakin forvet sınırı için Mohamed olsun, Gomis olsun, ben olayım âlâ forvetleriz ve oburunun alınmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Gomis’in geçmişine baktığımız vakit büyük bir forvet. Burada yaşadığı muvaffakiyetler da ortada. Mohamed de tıpkı formda. Bize yalnızca kanatlardan olsun, orta alandan olsun topu aktarabilecek oyunculara muhtaçlığımız var” karşılığını verdi.

“HİÇBİR ŞEYDEN KORKMUYORUM, TÜRKİYE’DE NASIL GOL ATILACAĞINI BİLİYORUM”

DHA muhabirinin, “Bu dönem kaç gol atacağını düşünüyorsun?” sorusu üzerine Diagne, “Bu soruyu olağan ki şu anda cevaplayamam. Zira buradaki gol sayısı, külliyen oynayacağım maç sayısına bağlı. 20 gol derim, 10 maç oynarım. Olağan ki de bu gayesi tutturamam hiçbir biçimde. Bir forvet olarak yalnızca vakte gereksinimim var alanda. Fakat hiçbir şeyden korkmuyorum. Türkiye’de nasıl gol atılacağını biliyorum. Yalnızca çalışmalarıma devam etmem gerekiyor. Galatasaray’da oynadığınız vakit her vakit için gol atmaya fırsatlar bulursunuz. Kerem üzere, Yunus üzere kaliteli kanat oyuncularımız da var. Yani 20 maçta 10, 12 gol neden olmasın” karşılığını verdi.

“GUEYE BENİM KARDEŞİM ÜZERE, KENDİSİYLE GALATASARAY İLE İLGİLİ KONUŞMADIK”

Galatasaray ile ismi anılan Senegalli orta saha Idrissa Gueye ile görüşüp görüşmediğiyle ilgili açıklama yapan Diagne, “Tabii ki kendisini tanıyorum. Benim kardeşim üzere. Ulusal ekipte bir arada oynadım kendisiyle, birebir vakitte birebir kentte oturuyoruz Senegal’de. Hatta Paris’e gittiğim vakit Neymar’la çektirdiğim fotoğraflarda da o beni davet etmişti, onunla birlikte gitmiştik o geceye. Uygun bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Galatasaray’a gelirse de güzel olacağını düşünüyorum. Lakin rastgele bir görüşmem olmadı kendisiyle. Umarım buraya gelir. Açıkçası Galatasaray’dan bana bir şey söylenmedi, hani konuşuldu gibilerinden. Ben de onun için bir şey sormadım kendisine. Daha çok palavra haber olduğunu düşündüm. Umarım Galatasaray kendisiyle ilgileniyordur. Buraya gelmesi yeterli olur o da benim için. Kendisi benim kardeşim gibi” biçiminde konuştu.

“GALATASARAY TARAFTARI SIKINTI VAKİTLERİMDE BANA ÇOK FAZLA DAYANAK OLDU”

30 yaşındaki santrfor, Galatasaray taraftarıyla güzel bir bağı olduğunu söyleyerek şu sözleri kullandı:

“Onlar beni, ben de onları çok fazla seviyorum. Güç vakitlerimde da bana çok fazla takviye oldular. Galatasaray taraftarının en düzgününü hak ettiğini düşünüyorum. Zira Galatasaray için her şeylerini veriyorlar, hayatlarını veriyorlar. Biz de onların bu ilgisinden ötürü çok mutluyuz. Buradan onlara uygun bayramlar diliyorum ve yeni dönemde da bizi desteklemelerine devam etmelerini istiyorum.”

“GENÇLERLE İLGİLENMEYİ SEVİYORUM, BURADA AİLE GİBİYİZ”

Olimpiu Morutan’ın kendisi için bir kardeş üzere olduğunun altını çizen Mbaye Diagne, “Kendisinin güzel biri olduğunu düşünüyorum. Ben açıkçası doğal olmayı seviyorum ve nasılsam o halde davranıyorum. Gençlerle ilgilenmeyi de seviyorum. Onlara ağabeylik edecek,  istikamet gösterecek birisine gereksinim olduğunu düşünüyorum. Hamza olsun, öteki gençler olsun. 8-10 yaş fark olsa da çok fark etmiyor, burada kardeş üzereyiz ve aile üzereyiz. Futbol alışılmış ki şüphesiz bir gün bitecek. Yalnızca futbol bittikten sonra âlâ bağlantılarımın kalması, güzel anılar biriktirmek istiyorum. Yalnızca bu” dedi.

“BAŞKA İNSANLARA YARDIMCI OLMAK BENİM İÇİN BİR GÖREV”

Senegal’deki insanlara yardım ettiğini ve bunun gerekli olduğunu düşündüğünü kaydeden Diagne, “Ben yokluktan gelen bir ailede büyüdüm. Varlıklı olmayan bir ailede büyüdüm. Makûs vakitler da geçirdim lakin Allah bu bahiste bana her vakit için yardım etti. Dakar’da herkese sorabilirsiniz, ailesi olmayan, annesi yahut babası olmayan çocuklara her vakit yardım etmeye çalışırım. Bu benim hayatımın maksadı üzere ve hayatımın sonuna kadar da bunu yapmak istiyorum. Çocukken, daha gençken Allah’a her vakit için dua ederdim, bana bu bahiste yardımcı olması ve benim de insanlara yardımcı olmam için. Aslında bu nedenden ötürü da genç yaşta ailemin yanından ayrıldım. Senegal’in dışına çalışmaya gittim ve artık diğer beşerler da her vakit benden yardım istedikleri vakit, bilet olsun, öbür bir şey olsun her vakit yardımcı olmaya çalışırım ki onlar da hayatlarını kazansın, yeni bir hayat kursunlar. Ben bu hususta hiçbir şey yapmadan duramam. Diğer insanlara yardımcı olmak benim için bir görev” sözlerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL DEFANS OYUNCULARI VE KALECİLERİ BİZDE”

Son olarak Muhteşem Lig’de kendisini en çok zorlayan savunma oyuncularının Marcao ve Luyindama olduğunu belirten Diagne, “Defans olarak alışılmış ki Marcao ve Luyindama derim. Türkiye’de bu defans oyuncuları haricindeki tüm ekiplere gol atmışlığım var. Dışarıda yürüdüğüm vakit için başım her vakit dik bir biçimde yürürüm. Zira burada neleri gerçekleştirdiğimi biliyorum. Sanırım 78 maçta 54 gol attım, sonuçlar ortada. Yani diyebileceğim şu ki en güzel defans oyuncuları bizde, Marcao ve Luyindama. Onlarla idman yaptığınız vakit öteki hiçbir defans oyuncusu sizi durduramaz. Esasen onlarla çok uygun bir formda idman yaparsınız. Kaleci olarak da doğal ki en uygun kaleciler bizde. Muslera esasen tartışılmaz ve Okan. Öbür da yok. Türkiye’nin en düzgün defans oyuncuları ve en güzel kalecileri bizde” diyerek kelamlarını noktaladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.