‘Mobbing’ tezleriyle gündem olmuştu: Nükhet Hotar ikinci sefer rektörlüğe aday oldu

Posted by

İZMİR – Dokuz Eylül Üniversitesi’nde (DEÜ), “adrese teslim kadro”, “mobbing” ve daha birçok tartışma ile gündeme gelen mevcut Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın 4 yıl olan yasal rektörlük mühleti 15 Temmuz tarihinde doluyor. Üniversitenin yeni rektörünün kim olacağı merakla beklenirken, geçtiğimiz günlerde yaptığı basın toplantısı ile Hotar da rektörlük için YÖK’e müracaat yaptığını duyurdu.

Hotar’ın durumunun birkaç hafta içerisinde netleşmesi bekleniyor. Lakin, YÖK tarafından İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil’in soru önergesine verilen karşılıkta Rektör Prof.Dr. Hükhet Hotar ile ilgili detaylar dikkat cazibeli.

HOTAR HAKKINDA FARKLI TARİHLERDE 50 ŞİKAYET DİLEKÇESİ VERİLMİŞ

Nükhet Hotar

Yanıtta, Hotar hakkında farklı şahıslar tarafından çeşitli tarihlerde gönderilen toplam 50 adet şikayet dilekçesi bulunduğu belirtildi. Bu şikayet dilekçelerinden 45’inin incelendiğini ve yapılacak rastgele bir süreç bulunmadığını tabir eden YÖK, 5 adet şikayetin incelemesinin devam ettiğini, 1 adet de ceza soruşturması bulunduğunu belirtti. YÖK’ün süreç yapmaya gerek görmediği 45 dilekçenin yaklaşık 20’si hakkında ise şikayet sahipleri tarafından kişisel olarak dava açıldı. Davaların Ankara Yönetim Mahkemeleri’nde karar basamağında olduğu, ayrıyeten eski YÖK Lideri Yekta Saraç periyodunda tesis edilen ceza soruşturması sonucunda rektör Prof.Dr. Nükhet Hotar’ın da ortalarında bulunduğu birçok öğretim elemanı hakkında “Lüzum-u Muhakeme Kararı” verildiği öğrenildi. Bu karara ait evrakın da Danıştay’da olduğu söz edildi.

MAHKEME YÖK’ÜN KARARINI İPTAL ETTİ: ARGÜMANLAR ARAŞTIRILSIN

Bu şikayetlerden biri ise geçtiğimiz günlerde karar bağlandı. DEÜ akademisyenlerinden Doç. Dr. Alım Çelik, Tarih Bölümü’nde Yakınçağ Anabilim Kısmı Başkanlığı’na atanan ve “yayınlarında intihal olduğu” belirtilen Doç.Dr. T.T’ye “adrese teslim kadro” ilanı çıkarıldığı gerekçesiyle Rektör Hotar ve Hukuk Müşaviri Vekili Sezgi Öktem Songu hakkında YÖK’e başvurdu. YÖK kelam konusu savlar hakkında süreç yapmaya gerek görmedi. Fakat kelam konusu kararın yargıya taşınmasının akabinde Ankara 11’inci Yönetim Mahkemesi argümanların araştırılması gerektiğini vurgulayarak, YÖK’ün kararını iptal etti.

Mahkeme kararında, “Bahse husus takıma ataması yapılan öğretim üyesi hakkında etik ihlalinden inceleme başlatıldığı, bu durumun da ayrıntılı araştırmaya muhtaç olduğu, davacıya 20 ay geçmesine karşın takım verilmediği fakat öbür akademisyene direkt takım verildiği; ilanın bireye özel olduğuna ait rapor bulunduğu, bu konunun da açılacak soruşturma kapsamında kıymetlendirilmesi gerektiği anlaşılmaktadır” sözlerini kullandı.

‘HAKKINDA SORUŞTURMA OLAN REKTÖRÜN YİNE ATANMASI SAKINCALIDIR’

Görev mühleti dolmak üzere olan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın tekrar adaylığını Eğitim Sen İzmir 3 No’lu Üniversiteler Şubesi Lideri Doç. Dr. Ümit Akıncı, Gazete Duvar’a kıymetlendirdi. Hotar devrinde yaşanan usulsüzlüklere değinen Akıncı, “Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatma Seniha Nükhet Hotar’ın vazifeye atandığı 2018 yılından itibaren üniversitenin bileşenleri olan akademisyenleri, idari çalışanı ve öğrencileri gaye alan ve kıymetli bir kısmı hukuka uyarlılık bulunmadığından mahkemelerce iptal kararları verilen ihmali ve icrai iş ve aksiyonlarına şahit olduk. Kısım ve Anabilim Anasanat Kolu başkanlıkları da dâhil atama-yükseltme, açılan disiplin soruşturmaları, Sayıştay raporlarında tespit edilen ihmal ve usulsüzlükler, mobbing, akademik özerkliğin ve söz hürriyetinin hiçe sayılması, heyet üyelikleri ve bilim imtihanları ile akademisyenlerin iş akitlerinin feshedilmesi üzere ağır ve önemli olaylar sıklıkla basına yansımıştır” diye konuştu.

‘ASIL SORUN YÖK’ÜN SORUMLULARI MÜDAFAAYI AMAÇLAYAN TAVRI’

Üniversite çalışanlarından kendilerine iletilen çok sayıda şikayet geldiğini tabir eden Akıncı, Eğitim Sen olarak hem Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü hem de YÖK nezdinde yazılı müracaatlarda bulunduklarını kaydetti. En son sendika genel merkezinin de bu mevzuda Yükseköğretim Konsey Başkanlığı’na başvurduğunu ve kendilerini misyona davet ettiğini lisana getiren Akıncı, şöyle devam etti;

“Ancak burada asıl sorun, kendisine CİMER üzerinden, savcılık hata duyuruları sonucunda ve direkt çok sayıda şikâyet gelen YÖK’ün, sorumluları müdafaayı amaçlayan hali olmuştur. Hakikaten Serra Kadıgil’in soru önergesine verilen karşılık, siyasetin değerli gündemlerinden olan ‘kol kırılır yen içinde kalır’ zihniyetini ve ‘cezasızlandırma’ tartışmalarını gündeme getirmektedir. YÖK başkanlığının, mahkeme kararlarında sübuta ermiş, kuvvetli kuşku barındıran, kâfi ve ikna edici kanıtlara karşın, sorumlular hakkında ceza ya da disiplin soruşturması açmak yerine çabucak tamamında sadece inceleme yaparak ‘herhangi bir süreç yapmaya gerek olmadığı’ kopyala-yapıştır kararları için akla gelen tek söz biçimi şu: 45 kez Maşallah!”

‘ÖZGÜR FİKRİN OLMADIĞI ÜNİVERSİTEDE NİTELİKLİ EĞİTİM BEKLEMEK HAYAL’

Eğitim Sen olarak üniversitedeki çalışma barışının ve huzurunun sağlanması için Yükseköğretim Konseyi Başkanlığı’nı vazifeye çağırdıklarını vurgulayan Akıncı, son olarak şunları kaydetti:

“Tam da bu münasebetlerle, yani YÖK Denetleme Heyeti, Disiplin Konseyi ya da denetçilerin ön inceleme raporları sonucunda verilen kararların iptaline ait açılmış çok sayıda dava mevcutken, misyon müddeti bitmek üzere olan rektör Prof. Dr. Hükhet Hotar’ı da kapsayan beş inceleme ve bir ceza soruşturması belgesi mevcut olduğu halde yine aday olmuş olması ve basına yansıyan açıklamaları, güç ve meşruiyetine ait ‘yapanın yanına kâr bırakma’ manzarasına ve kanısına neden olmaktadır. Eğitim Sen olarak Dokuz Eylül Üniversitesi’ndeki çalışma barışının ve huzurunun yine sağlanması için Yükseköğretim Konseyi Başkanlığı’nı vazifeye çağırıyoruz. Zira özgür niyet ve barışın olmadığı bir üniversitede, nitelikli eğitim ve bilimsel/sanatsal üretim beklemek bir hayalden öteye gitmez.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.