Orhan Kemal Emek Mükafatları sahiplerini buldu

Posted by

29’uncu Memleketler arası Altın Koza Sinema Şenliği’nin açılış merasiminde Orhan Kemal Emek Mükafatları, Zihni Göktay, Suzan Kardeş ve Zafer Ayden’e verildi. 

“Ulusal Uzun Metraj Sinema Yarışması”, “Belgesel Sinema Yarışması”, “Uluslararası Kısa Sinema Yarışması”, “Ulusal Öğrenci Kısa Sinema Yarışması” ve “Adana Kısa Sinema Yarışması” olmak üzere 5 kategoriden yapıtların izleyiciyle buluşacağı 29. Milletlerarası Adana Altın Koza Sinema Şenliği kapsamında açılış ve Orhan Kemal Emek Mükafatları gecesi Merkez Park Amfi Tiyatro’da gerçekleştirildi.

Sunuculuğunu Ehil Dikinciler’in yaptığı merasimde, şenliğe katılan sinemalar tanıtıldı.

Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar, merasimde yaptığı konuşmada, bir belediye lideri olarak vazifesinin kadrajın dışında olanları görüp kadraja almak olduğunu söyledi.

Karalar, “Yoksulları eşitsizliğe haksızlığa, şiddete uğrayanları yani gösterilmek istenmeyenleri bunları kadrajımıza alıyoruz. Bunları kadrajımıza aldığımız ve onlar için uğraş ettiğimiz sürece keyifli bir ülke olacağız. Edip Cansever’in o güzelim şiirinde söylediği üzere ‘Gülemiyorsun ya gülmek bir halk gülüyorsa gülmektir.’ Halkınız gülmüyorsa gülmemelisiniz gülemezsiniz. Gülemeyenleri kadrajımıza alıp onların kaygılarına derman olduğumuz ölçüde başarılı olacağız. Sinema bu tarafıyla da bize yol gösteriyor. Bu yılki sinema seçkisini izleyince nereye bakmamız gerektiğini daha düzgün anlayacağız. Altın Koza denilince sinemada akla birinci gelen emektir. Sinemamıza emek verenleri işçileri kadrajına alanları ödüllendirmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

Karalar, konuşmasında Cüneyt Arkın ve Fatma Girik ile ömrünü yitiren öbür sanatkarları hürmetle andığını kaydetti.

Festival Yürütme Konseyi Lideri Menderes Samancılar’ın konuşmasının akabinde Çukurova Senfoni Orkestrası sahne aldı.

Orkestranın konserinin akabinde Orhan Kemal Emek Mükafatları sahiplerini buldu.

Tiyatro ve sinema oyuncusu Zihni Göktay, Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar’ın, makyaj sanatkarı, oyuncu ve müzikçi Suzan Kardeş, şair Ataol Behramoğlu ve muharrir Işık Öğüççü’nün, Sinema İşçileri Sendikası’ndan Zafer Ayden ise DİSK Genel Lideri İstek Çerkezoğlu’nun elinden mükafatlarını aldı.

Ödül merasiminin akabinde Zuhal Olcay konser verdi. (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.