Son dakika… Bakan Koca merakla beklenen muştuları açıkladı: Nöbet sayısı, taban fiyat…

Posted by

Bakan Koca’nın “beyaz reform” dediği “Resmi Gazete’de yayımlanan Ek Ödeme Yönetmeliği ile sıhhat çalışanları için bir ıslahat niteliği taşıyan düzenlemeler sonrası yeni muştular gelmeye devam ediyor. 

INTÖRN DOKTORLARA BAŞKAN ERDOĞAN MUŞTUYU VERMİŞTİ, GÖZLER MECLİS’TE

Intörn doktorlara Lider Erdoğan’ın taban fiyat kadar bir fiyat muştusu verdiğini hatırlatan bakan Koca bunun gerçekleşmesinin Meclis’ten geçecek bir kanunla mümkün olduğunu söz ederekBiliyorsunuz Eğitim ve Araştırma hastanelerimizde ve Üniversite Hastanelerimizde bilhassa sistemin yükünü taşıyan asistan arkadaşlarımız ve Intörn arkadaşlarımız. Intern arkadaşlarımızla ilgili sayın Cumhurbaşkanımızın kabine sonrası muştusu olmuştu. Bundan bu türlü son sınıfların da minimum fiyat kadar bir fiyat muştusu olmuştu. Bununla ilgili de bakıyorum Intörn arkadaşlarımız “Neden hala bu bize ödenmiyor” diyor. Biliyorsunuz bu kanunla gerçekleşmesi mümkün olan bir durum. Yani Intörnlere verilecek olan bu fiyatın değişikliği kanunla mümkün. Meclis tatilde olduğunda iradesi nasıl devreye girecek. Meclis açıldığında Meclis’in iradesi en erken periyotta devreye girecek.” dedi.

ASİSTAN TABİPLERLE İLGİLİ İKİ DEĞERLİ DÜZENLEME

“Sistemin yükünü taşıyan asistan arkadaşlarımız” diyen Koca yeni düzenlemeyle ilgili şunları kaydetti;

Biraz evvel dediğim üzere sistemin yükünü taşıyan asistan arkadaşlarımız. Asistan arkadaşlarımızın taban fiyatlarını değerli oranda farklılaştırdık. Uygulamada da hem kat sayılarını hem de ortalamadan kliniklerin farklılığıyla daha fazla karşılık bulmalarını hem de mesai sonrası çalışmalarının önünü açtık.

“NÖBET SAYILARI 8’DEN FAZLA OLMAYACAK”

Önümüzdeki periyotta asistan arkadaşlarımız yeni yönetmelikle nöbet sayıları 8’den fazla olmayacak. Aşma durumunda ilgili klinikle ilgili yaptırımlar yönetmelikte geliyor. Münasebetiyle biz nöbet sonraki 24 saatten sonra çalışılmamasını ve bunun da 8 nöbetten fazla olmamasını yönetmelikle netleştiriyoruz. 

HEM NÖBET SAYILARI AZALIYOR HEM DE GELİRLERİ ARTIYOR

Dolayısıyla çocuklarımız hem nöbet sayıları azalarak hem de gelirlerin artışı sağlanarak bundan bu türlü rahat evlenebilecekler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.