Starbucks Rusya’da yine açıldı: İsmi ve logosu değiştirildi!

Posted by

Rusya’da bir rapçi, daha evvel Starbucks’a ilişkin olan kahve dükkanları zincirini yeni bir isimle tekrar açtı. 

NTV’de yer alan habere nazaran, Stars Coffee, Rusya’dan gibisi görülmemiş bir kurumsal göçün akabinde yaşanan büyük bir batılı şirketin en son yüksek profilli tekrar markalaşması oldu.

LOGOSU DEĞİŞTİRİLDİ

Moskova’nın merkezindeki açılış sırasında Timati, Starbucks’ın ikonik deniz kızı figürünü  klasik Rus kokoshnik başlığını takan bir bayanla değiştirdikleri yeni logolarını da tanıttı.  

Starbucks geçtiğimiz aylarda, Rusya’nın Ukrayna’ya ataklarının akabinde ülkeyi terk eden yüzlerce öbür büyük batılı markaya katılarak, yaklaşık 15 yıl faaliyet gösterdiğini Rusya pazarından çıktığını duyurdu. 

O vakitten beri onlarca  batılı şirket, varlıklarını Kremlin dostu Rus iş beşerlerine büyük indirimlerle satmayı kabul etti. 

Bununla birlikte Rus yetkililer de halkı, ülkenin artan izolasyonunun ortasında batılı hayat şekillerini yaşamaya devam edebilecekleri konusunda rahatlatmayı amaçlayan devralmaları etkin olarak teşvik ediyor.

Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rusya’da faaliyetlerini durduran McDonald’s restoranları da yeni bir marka altında Haziran ayında  kapılarını tekrar açmıştı.

McDonald’s restoranlarının ülkedeki yeni ismi “Vkusno i toçka (Lezzetli ve nokta)” olurken, restoranlardaki McDonald’s logoları ve McDonald’s’a ilişkin eser isimleri değiştirilmişti.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.