Tarım Bakanlığı Venezuela’daki yatırımı bu türlü savundu

Posted by

Tarım ve Orman Bakanlığı, reaksiyonla karşılanan Venezuela’da buğday üretme kararına ait açıklama yaptı. İngiltere, ABD, İsviçre ve Çin’in de tarım toprağı kiraladığı belirten açıklamada, bunun gelecekte dünya besin piyasasında kelam sahibi olmak için yapıldığı savunuldu.

Bugün Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan yazılı bir açıklama ile bu yatırımın ayrıntıları belirli oldu.

Bakanlık, Venezuela Devlet Lideri Nicolas Maduro’nun geçen haftaki Türkiye ziyaretinde iki ülke ortasında üç başka işbirliği muahedesi imzalandığını hatırlattı ve “Bitki Muhafaza ve Karantina Alanında İş Birliği Mutabakat Zaptı” imzalandığını duyurdu.

YÜZDE 70’İ YATIRIMCIYA, YÜZDE 30’U VENEZUELA’YA

Yapılan teklife nazaran, Venezuela’da Türkiye için ayrılan ve “Turkish land” olarak isimlendirilen bölgede ziraî yatırım yapılması ve elde edilecek hasılatın yüzde 70’inin yatırımcıya, geri kalan yüzde 30’luk kısmının da Venezuela’ya bırakılması söz edildi.

Yatırımcının elde edeceği hasılatın Türkiye’nin ihracatı için de kullanılabileceği kaydedildi.

‘DİĞER ÜLKELER DE KİRALIYOR’

Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü (FAO) 2020 yılı datalarına nazaran; dünya bitkisel eserler üretiminde 12. zerzevat üretiminde 4. ve meyve üretiminde ise 6. sırada olduğu belirtilen açıklamada, günümüzde birçok ülkenin gelecekteki tarım ve besin eseri gereksinimlerini temin etmek için farklı ülkelerde ziraî faaliyetlerde bulunduğu belirtildi.

“Dünya Ticaret Örgütü’nün raporlarına nazaran yaklaşık 41 ülke diğer ülkelerde arazi kiralarken, 62 ülke de topraklarını öbür ülkelere kiralamıştır yahut satmıştır” denilen açıklamaya şöyle devam edildi:

“İngiltere, başta Afrika’da olmak üzere 4,4 milyon hektar arazi kiralamıştır. ABD’nin birebir formülle kiraladığı toprakların büyüklüğü 3,7 milyon hektardır. İngiltere’nin kiraladığı toprakların büyüklüğü Danimarka’nın yüzölçümüne eşitken, ABD, İsviçre ve Çin’in Moldova büyüklüğünde kiraladığı tarım yerleri vardır.

Afrika’nın en fakir ülkelerinden Kongo 8,1 milyon hektar, Endonezya 7,1 milyon, Filipinler 5,2 milyon ve Sudan 4,7 milyon hektar arazi kiralamış yahut satmıştır.

‘DÜNYA BESİN PİYASASINDA KELAM SAHİBİ OLMAK İÇİN’

Kendi ülkeleri dışında ziraî yatırım yapan ülkeler bu yatırımlarını mevcut tarım ve besin eserleri muhtaçlığı için değil, gelecekte dünya besin piyasasında kelam sahibi olmak için yapmaktadırlar.

Türkiye tarihi misyonu gereği ziraî yatırım yaptığı ülkelere sömürgeci bir prensiple yaklaşmamakta, tersine kazan-kazan prensibiyle yaklaşmaktadır. Her şeyden değerlisi, tarım ve besin eseri yatırımlarına gereksinim duyan ülkeler yatırım konusunda Türkiye’ye şahsen kendileri teklifte bulunmaktadır.

Bu ülkeler Türkiye’nin bu husustaki deneyimine ve üretkenliğine sonuna kadar güvenmektedir. Nüfusu 2050’li yıllarda 100 milyonun üzerine çıkması beklenilen Türkiye’nin, 2053 vizyonunun da bir gereği olarak ziraî üretimini artırması aklın ve bilimin bir gereğidir.

Bundan evvel olduğu üzere bundan sonra da bakanlığımız hem yurt içinde hem de yurt dışında ziraî alanda yatırım yapan yatırımcılarımızın yanında olmaya devam edecektir.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.