Tesla Almanya fabrikasından vazgeçebilir

Posted by

ABD merkezli elektrikli araba üreticisi Tesla’nın Almanya’nın başşehri Berlin’de inşa etmeyi planladığı batarya fabrikasını rafa kaldırmayı planladığı tez edildi.

Wall Street Journal’in haberine nazaran, şirketin Mart ayında Berlin yakınlarında hayata geçirdiği araç üretim tesisinin yanında inşa etmeyi planladığı 50 GWh kapasiteli batarya fabrikası, ABD’nin batarya üretimine yönelik başlattığı vergi teşviki nedeniyle faaliyete geçmeyebilir.

Tesla’nın vergi teşviklerine sıcak baktığı ve Teksas ile Kaliforniya’daki tesislerinde batarya üretimini artırarak Almanya’da üreteceği arabaların bataryalarını ABD’deki tesislerinden tedarik edebileceği belirtiliyor.

ARTAN GÜÇ MALİYETLERİ TESİRLİ OLDU

Öte yandan, Rusya-Ukrayna savaşının akabinde Avrupa’da artan güç maliyetlerinin Tesla’nın Berlin’de batarya üretme konusunda çekimser kalmasına yol açtığı da Wall Street Journal’in haberinde yer alan savlar ortasında.

ABD’de kısa müddet evvel yürürlüğe giren Enflasyon Azaltma Maddesi’ne (IRA) nazaran, ABD’de üretilen her pil hücresi için kilovat saat (kWh) başına 35 doları teşvik verilecek. Yasa kapsamında, ülke içinde üretilen modüller için kWh başına 10 dolar ve orta pil materyalleri üreten şirketler için ek yardım sağlanıyor.

Verilecek teşviklerin ABD’de üretilecek bataryaların maliyetinin üçte birini karşılaması bekleniyor. Ayrıyeten,i elektrikli araba satın alan kullanıcılara da 7 bin 500 dolara kadar teşvik verilmesi öngörülüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.