TÜİK, perakende satış hacmini açıkladı

Posted by

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), açıkladığı nisan ayına ait perakende satış endeksleri bir evvelki aya nazaran yüzde 2,1 arttı.

Gıda dışı satışlarda artış yaşandı

Bu periyotta besin, içecek ve tütün satışları yüzde 3,5 azalırken, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4,6 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 3,2 artış kaydetti.

Perakende satış hacmi yıllık yüzde 14,7 arttı

AA’nın abit fiyatlarla perakende satış hacmi nisanda geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 14,7 arttı. Tıpkı devirde, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 31,3 artarken, besin, içecek ve tütün satışları yüzde 1,1 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,8 azaldı.

Perakende ciro

Cari fiyatlarla perakende ciro, nisanda geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 119 yükseldi. Birebir ayda besin, içecek ve tütün satışları yüzde 81,7, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 122,3, otomotiv yakıtı satışları yüzde 191,4 artış kaydetti.

Perakende ciro nisanda bir evvelki aya nazaran yüzde 8,4 yükseldi. Tıpkı ayda besin, içecek ve tütün satışları yüzde 4,6, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 10,4, otomotiv yakıtı satışları yüzde 8,7 artış gösterdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.