Türkiye’ye optimist sınıfında birinci altın madalyayı kazandırdı

Posted by

Muğla’nın Bodrum ilçesinde düzenlenen 2022 Arkas Dünya Optimist Şampiyonası, Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde düzenlenen ödül merasimiyle sona erdi. Kızlar kategorisinde elde ettiği birincilikle Optimist Dünya Şampiyonaları’nda Türkiye’ye tarihinde birinci altın madalyayı ulusal atlet Medine Havva Tatlıcan kazandırdı.

Bodrum Belediyesi’nin takviyeleri, Bodrum Belediyesi Bodrumspor Yelken Kulübü mesken sahipliğinde, IODA Milletlerarası Optimist Sınıf Birliği ve Türkiye Yelken Federasyonu iş birliğiyle gerçekleşen 2022 Arkas Dünya Optimist Şampiyonası sona erdi. Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde gerçekleştirilen ödül merasimine Muğla Valisi Orhan Tavlı, Spor Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Baykan, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras ile Lider Yardımcısı İlknur Ülküm Seferoğlu, Türkiye Yelken Federasyonu Lideri Hasret Akdurak, Kıyı Güvenlik Güney Ege Küme Kumandanı Yarbay Süleyman Ercan, IODA Lideri Kevin Whitcraft, Bodrumspor Kulüp Lideri İstek Karakaya, sportmenler, antrenörler ve çok sayıda sporsever katıldı.

Törende yaş kategorilerinde, kadro yarışlarında ve genel klasman yarışlarında dereceye giren atletlere mükafatları takdim edildi. Genel klasmanda Tayland’dan Weka Bhanubandh birinci, Amerika’dan James Pine ikinci, İtalya’dan Francesco Carrieri de üçüncü oldu. Grup yarışlarında ise Amerika Birleşik Devletleri birinci, Ukrayna ikinci, İsveç üçüncü oldu. Ulusal grubumuz grup yarışlarını 4. sırada tamamladı.

Medine Havva Tatlıcan’dan tarihi başarı

Milli sportmen Medine Havva Tatlıcan, kazandığı altın madalya ile birlikte ülkemize tarihi bir muvaffakiyet getirdi. Fenerbahçe Doğuş Yelken Şubesi sportmeni Tatlıcan, kızlar kategorisinde rakiplerini geride bırakarak Dünya Optimist Şampiyonaları tarihinde Türkiye’ye birinci altın madalyayı kazandırdı. Kızlar kategorisinde Yunanistan’dan Chrysoula Kanellou Kokkinaki ikinci, Brezilya’dan Joana Freitas üçüncü oldu.

10 günlük şampiyona sürecinde dünyanın dört bir yanından genç atletleri ağırlamaktan ötürü memnunluk duyduklarını tabir eden Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras, “Bitmeyen deniz sevginizle, sönmeyen heyecan ve tutku ile yelkenlerinizi rüzgara katıp denizin üstünde adeta dans ettiniz. Bizlere birebir vakitte ülke bayraklarının denizler üzerinde bir bütünlük ve ahenk içinde olduğunu gösterip görsel bir şölen yaşattınız. Artık de 10 günlük yarışların akabinde bugün ödül merasimiyle başarılarınızı taçlandırıyorsunuz” dedi.
Türk yelkenciliğine ve Türk sporuna yakışan kusursuz bir tertibi geride bıraktıklarını söz eden TYF Lideri Hasret Akdurak, “Kendi sularımızda, konutumuzda ekibimizle dünya dördüncülüğü ve optimist sınıfında birinci altın madalyayı aldık. Bu büyük muvaffakiyetten ötürü öncelikle atletlerimizin hepsine minnettarız. Bu başarıda emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum. Birçok muvaffakiyetleri Türk sporunda, Türk yelkeninde birlikte kutlayacağımıza inanıyorum” biçiminde konuştu.

Türkiye’nin optimist dünya şampiyonalarında birinci altın madalyasını kazandığından ötürü çok memnun olduğunu tabir eden Spor Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türk sporunun dünya platformunda en âlâ noktalarda yer alacağına gönülden inandığını söyledi.
Böyle hoş bir şampiyonaya Muğla ve Bodrum olarak mesken sahipliği yapmaktan ötürü onur duyduklarını tabir eden Muğla Valisi Orhan Tavlı ise, “Dünyanın en hoş yerlerinden gelip vilayetimizde konuk ettiğimiz siz değerli atletlerimizi Muğla’mızda ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduk. Tüm atletleri, göstermiş oldukları çabadan ötürü tebrik ediyorum. Gençlerimizde bir ortaya gelerek sevgiye ve dostluğa yelken açtılar. Türk misafirperverliğini ve vilayetimizin eşsiz hoşluklarını sizlerle paylaşmaktan memnunluk duyuyorum” dedi.

Medine: “Ülkemi, birincilikle temsil ettiği için çok mutluyum”

Törenin akabinde basın mensuplarına açıklama yapan Medine Havva Tatlıcan, “Şampiyona çok gerilimli geçti. Çok gerilim oldum. Şampiyona bittikten sonra karaya gelince çok fazla rahatladım. Bütün yük üzerimden kalkmış üzere hissettim. Buraya gelince de ödülümü aldım, çok memnunum. Ülkemi, birincilikle temsil ettiği için çok memnunum. Bunu bilhassa ben yaşattığım için de çok memnunum. Bundan sonraki gayem olimpiyatlarda derece yapmak” formunda konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.