Ümit Meriç torunu için yazdı

Posted by

Yazar Ümit Meriç’in torunu Musa Cemil için kaleme aldığı “Hayatımdan Hayvan Hikâyeleri”, sekiz gerçek kıssadan oluşuyor. Birbirinden farklı hayvanların başrolde olduğu bu ilham veren öyküler, çocuklara sevgi, yardımlaşma, paylaşma, güzellik üzere hasletleri anlatıyor.

Genç jenerasyon çizerlerden Melike Tan’ın birbirinden hoş çizimleriyle renklendirdiği kitapla aslında bir anneannenin torununa anlattığı özel öyküler tüm çocuklarla paylaşılıyor. Ümit Meriç’in sımsıcak öyküleri torununa sevgi dolu bir tonda seslenip anlattığı nasihatleri okurken hem yetişkinlerin hem de çocukların hayvanlara karşı bakış açısı değişiyor ve içleri ısınıyor.

Üç yaş ve üstü için uygun olan “Hayatımdan Hayvan Hikâyeleri”ni çocuklarınıza masal üzere okuyabilir, onların hayvanlarla kurduğu bağı erken yaşta güçlendirebilirsiniz.

1 GB Adalet nDilge Güney nTudem Yayınları nEylül 2022 ,144 sayfa

Adaletin gücü ‘’gigabaytlarla’’ ölçülemez

Mavisu Demirağ’ın çizdiği ödüllü muharrir Dilge Güney’in kaleme aldığı, “1 GB Adalet” isimli kitap Tudem Yayın etiketiyle raflardakini yerini aldı. 1 GB Adalet, okurları çetrefilli bir bisiklet hırsızlığı davasının görüldüğü kalabalık bir duruşma salonuna davet ediyor; biri insan, oburu ise beşerden ayırt edilmesi imkânsız bir robot olan iki şüpheliyle baş başa bırakıyor. Gelişen yapay zekâ teknolojilerinin gölgesinde giderek karmaşıklaşan insan-robot bağlantılarını farklı perspektiflerden ele alan roman, gerçekle kurmaca ortasında gidip gelen satırlarında geleceğin dünyasına dair değerli varsayımlarda bulunuyor. Kitap, insan ve ‘’çocuk’’ hakları özelinde ceza ve adalet sistemi konusunda okuru derin sorgulamalara itiyor. Ayrıyeten sınıfsal farklılıklara bağlı olarak ortaya çıkan toplumsal adaletsizlik ve hak ihlalleri üzere hususlara temas etmeyi de ihmal etmiyor. 12 yaş ve üzeri içindir.
Riko ve Oscar nAndreas Steinhöfel nTudem YayınlarınEylül 2022, 1392 sayfa

Ebedi dostlar Riko ve Oscar

Sıkı dostlar Riko ve Oskar’ın maceraları bu sefer set hâlinde okurun karşısında. Ödüllü Alman muharrir Andreas Steinhöfel’in klasikleşen serisi “Riko ve Oskar’’, beş kitaplık özel bir setle raflardaki yerini aldı. Steinhöfel’in klasikleşen serisi; Riko, Oskar ve Derin Gölgeler, Defolu Kalpler, Çalıntı Taş, Gökteki Cennet ve Devasa Bir Kusur isimli 5 kitaptan oluşuyor. Ezelî ve ebedî dostluklarıyla ezberleri bozan iki kafadarın birbirinden sürükleyici beş farklı macerasına yer veren set, polisiye sinemalara şapka çıkartan çok katmanlı kurgusuyla merak hissimizi körüklemekten vazgeçmiyor. Otuzdan fazla lisana çevrilerek hem çocukların hem de yetişkinlerin gönlünü çelen kitaplar, Peter Schössow’un karakteristik fotoğraflarıyla anlatısını güçlendiriyor. Seri, derin yetenekli Riko ile can dostu Oskar’ın hudut tanımaz arkadaşlıkları etrafında gelişen curcunalı ve bol kovalamacalı maceraları husus ediniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.