Uzmanından okula gidecek çocuklar için ‘Çeşitli bir beslenme planı oluşturun’ uyarısı

Posted by

Çocuklarda vücut ve zihinsel gelişim açısından en kıymetli yılların okul çağında olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Gözdenur Çavuş, bunun için en değerli etkenin ise sağlıklı beslenme olduğunu vurguladı.

Bu kıymetli periyotlarda beslenmede yapılan yanlışların birçok hastalığa yol açabileceğine değinen Dyt. Çavuş, “Okulda odaklanma, dikkat dağınıklığı üzere sorunları tetikliyor. Ayrıyeten çocuklarda; sindirim sistemi ve bağırsak hastalıkları, insülin direnci, tansiyon üzere aksilikler yaşanmasına neden olabilir. Paketli besinlerin çok tüketilmesi ise bilhassa alerjik etkenlerin artmasına neden olabilir. Bundan kaynaklı okulda muvaffakiyet oranları düşebilir” diye konuştu.

“3 PORSİYON ZERZEVAT VE MEYVE TÜKETMELİ”

Karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineralin hepsinin bir ortada bulunduğu çeşitli bir beslenme planı oluşturulmasının çok değerli olduğuna dikkat çeken Dyt. Cavuş, “Her gün, günde 3 porsiyon zerzevat ve meyve tüketimi çok kıymetli. Kesinlikle beslenme çantalarında badem, fındık, ceviz üzere orta öğün olmalı. Zira bunlar E vitamini ve çinko üzere bağışıklık sistemini çok kuvvetlendiren vitamin ve mineraller içeriyor. Kesinlikle kuru yemişlere yer verilmeli. Bununla A vitamini, C vitamini içeren meyvelere yer verilmeli. Bilhassa mevsim meyveleri yenilmelidir. Günde en az 2 buçuk litre su tüketilmelidir” şeklinde konuştu.

“ÇAVDAR VE BUĞDAY UNU KULLANMAK ÖNEMLİ”

Bağışıklığı güçlendirmek için çocukların beslenme çantasında olması gereken besinlerden bahseden Dyt. Çavuş şunları söyledi:

“Anneler beslenme çantasına; kahvaltı için tahıllı ekmek, peynir, marul, domates, salatalık koyabilir. Hoş bir sandviç hazırlanabilir. Bunun yanına ise 250 mililitre yani bir bardak süt koyulabilir. Orta öğünler için; fındık, ceviz, badem koyulabilir. Lakin bunların kavrulmuşu çok daha sağlıklıdır. Şayet ailelerin bu kuruyemişi alacak ekonomik durumu yoksa bunlar yerine leblebiyi de tercih edebilirler. Mesken üretimi kek, kurabiye, poğaça da beslenmelerine eklenebilir. Lakin bunlar çavdar ya da buğday unuyla yapılmalıdır. Öğlen yemeği için ise zerzevat yemekleri ve konut imali yoğurdu verilebilir. Orta öğün olarak tekrar meyve verilmelidir.”

“SİNİR SİSTEMİ GELİŞMESİ AÇISINDAN MEYVE VE ZERZEVAT TÜKETİMİ ÖNEMLİ”

Çocuklarda hudut sistemi gelişmesi ve kas hareket sisteminin gelişmesinde en değerli şeyin bol meyve ve zerzevat tüketmek olduğunu tabir eden Dyt. Çavuş, “Sağlıklı beslenmenin temelinde, vitamin ve mineral açısından yüksek beslenmek yer alır. A ve C vitamini açısından varlıklı meyvelere yer verilmelidir. Bunlara örnek mandalina, portakal, kiviyi verebiliriz. Bu büyüme, gelişme, hücre, doku ve tamiri açısından çok önemli” açıklamasında bulundu.

“KİONA, YULAF, KEÇİ, KOYUN SÜTÜ DE VERİN”

Süt denilince akla yalnızca inek sütü geldiğinin altını çizen Dyt. Çavuş, şu bilgileri paylaştı:

“Bu vakte kadar, sütün kalsiyum içeriğinin çok yüksek olduğunu biliyoruz. Hasebiyle büyüme ve gelişmede kemik sıhhatinde değerli bir yeri var. Bilhassa çocuklarda uzunluk uzamasını çok çok kıymetli bir yeri var. Lakin inek sütünün yanında çocuklarımıza şayet olağan imkânımız da varsa keçi, koyun, hatta bitkisel sütler olan yulaf, kinoa sütünü de kesinlikle vermeliyiz. 9 yaşını geçmiş çocuklar günde 3, 9 yaşından küçükler ise günde 2 bardak süt tüketmelidir.”

Beslenmede yapılan yanılgıları da lisana getiren Dyt. Çavuş, “Çocuklar hazır eserlere yöneliyor. Paketli besinlerden uzak durulması lazım. Cips, gazlı içecek, bisküvi yerine konut imali eserler tercih edilmelidir. Çocuklara da bu alışkanlığın kazandırılması çok önemlidir” diyerek kelamlarını sonlandırdı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.