Yakından İzleniyor: Merkez Bankası Rezervlerinde Yükseliş Bekleniyor

Merkez Bankası’nın rezervlerinde artışın sürdüğü görüldü. Net rezervlerdeki artışın 5 milyar dolar olduğu hesaplandı.

Merkez Bankası rezervlerinde, “arka kapı satışları” nedeniyle yakın dönemde eksi seviyeler görülmüştü.

Seçim öncesi süreçte dolardaki baskılama artmış, rezerv satışları hızlanmıştı. Böylelikle net rezervler eksiye geçmiş görülen seviyeler tarihi dip olmuş, bu durum risk primini de yükseltmişti.

5 ayrı bankacının yaptığı hesaplamaya göre, net rezervler geçen hafta 5 milyara dolar yakın artarken, toplam rezervlerde de artış 2 milyar dolar olmuştu.

Reuters’ın aktardığı hesaplamalara göre, net rezervler geçen hafta 4,9 milyar dolar artarak 15,8 milyar dolara yükseldi. 

TCMB’nin perşembe günleri açıkladığı haftalık verilerde görülecek rezervler, 4 Ağustos ile biten haftada 115,6 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

TCMB’nin konuya ilişkin bir yorum yapmadığı belirtilirken, rezervler, “geçiş dönemi” olarak görülen bu süreçte, “kontrollü” seyirden “serbest” seyre geçiş yakından izleniyor.

TCMB net rezervleri, seçimlerin ardından eksi 5,7 milyar dolara inerek, veri setinin görüldüğü son 21 yılın en düşük değeri olmuştu. Ekonomi yönetiminde değişim sonrasında son 2 ayda 15 milyar doların üzerinde artış görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx