Yeşil sevdalıları suskun! Ankara’da ağaç katliamı önlendi

Posted by

Dikmen’de Ortadoğu Üniversitesi’nin yanı başında yer alan Şirindere Vadisi yeşil alanları ile yüz yıllık ağaçları ile dikkat çekiyor. Ankara’nın elinde kalan ender hava koridorlarından, ender vadi yataklarından biri olan Şirindere Vadisi için Cumhur İttifakı harekete geçti.

‘CHP’NİN YEŞİL KATLİAMINA KARŞI ÇIKTIK’

Ankara Büyükşehir Belediyesi AK Parti Küme Başkanvekili Murat Köse, meclisten geri çevrilen teklif hakkında Şirindere Vadisi’nden açıklamalarda bulundu.  Lider Murat Köse, yeşil üzerinden siyaset yapan fakat aslında yeşili önemsedikleri de söylenmeyen çevrelere seslendi.

Başkan Murat Köse, “Şirindere ODTÜ’nün çabucak yanında Ankara’nın tam merkezinde olan bir vadi. Burayı beton yığınlarla asfalt yollarla kaplamaya çalıştılar… Ağaç konusunu kara siyaset gereci haline getiren güruh siz neredesiniz? İstanbul’da Seyahat Parkı’nda yapılan düzenlemeye karşı çıkarak sokakları ateşe verenler neredesiniz? Biz AK Parti ve MHP olarak CHP’nin yeşil katliamına karşı çıktık ve teklifi reddettik siz neredesiniz?” diye sordu. 

‘HİÇ Mİ VİCDANINIZ SIZLAMADI’

CHP ve ÂLÂ Partili Meclis üyelerine de seslenen Lider Murat Köse, “Biz bunu reddederken onlar ‘evet’ dedi. Hiç mi vicdanınız sızlamadı. Yeşil dokunun bozulmasına, buranın ranta açılmasına siz niçin mani olmadınız? Biz buradayız Şirindere’deyiz. Biz Cumhur ittifakı olarak bu beton projeye mani olduk” dedi.

“Bu proje alanı içinde olan halkımıza da sesleniyoruz. Hiç merak etmeyin sizin haklarınızı biz koruyacağız” diyen ABB AK Parti Küme Başkanvekili Murat Köse, Şirindere Vadisi için Başşehir Millet Bahçesini ve Üreğil Millet Bahçesi’ni örnek gösterdi. Bu hoş vadide ekosistemin ve yeşilin korunabilmesi için millet bahçesi yapılmasının daha hakikat olacağını söyledi.

173 bin metrekarelik (173 dönüm) alanın millet bahçesine dönüştürülerek Ankaralının hizmetine sunulmasının değerine vurgu yapan Lider Murat Köse, “Böyle nadide bir alanın ranta ve betona teslim edilmesine gönlümüz razı olmadı.  Biz tüm Ankaralı hemşerilerimiz ismine bu projeye karşı çıktık. Şirindere’de tek bir ağacın dahi kesilip atılmasına gönlümüz asla razı olmaz. Ekosistemin bozulmasına müsaade etmeyeceğiz. Yeşili korumak yalnızca AK Parti olarak ya da MHP olarak bizim sorumluluğumuzda değil. Aslında yeşil konusunda hassas olmak herkesin sorumluluğu. AK Parti olarak biz kentlerimizdeki yeşil dokuyu koruyarak yeşil dostu kentler inşa ediyoruz. Yeşil hassaslığı en kıymetli kırmızıçizgilerimizden. Ekosistemlerin olduğu yeşil alanları yalnızca bizler için değil tüm canlılar için önemsemeliyiz. Bu yüzden Sayın Yavaş’ın teklifini reddettik. Başşehir Millet Bahçesi hoş Ankara’mızın merkezinde, Üreğil millet bahçesi yeşil hassasiyetimizi gösteren en hoş örnekler. Burası da yeşil dokuyu koruyarak Millet Bahçesi olabilir” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.