AKP’nin Memurlarla ‘Seçim Pazarlığı’

Seçim beyannamesini 30 Ocak’ta açıklayacak AKP’nin yaşam maliyeti ve hayat pahalılığı artan büyükşehirlerde memurlara refah payı adı altında büyükşehir tazminatı ödemeyi planladığı iddia edildi.

Yerel seçime sayılı günler kala AKP 30 Ocak’ta, Ankara’da seçim beyannamesini açıklayacak. 8 başlıktan oluşan beyannamede, memurlara refah payı adı altında büyükşehir tazminatının ödeneceği öne sürüldü.

İktidara yakınlığıyla bilinen Sabah’ın haberine göre, hazırlanan beyannamede 4 proje öne çıkıyor. Bunlar ‘depreme dayanıklı şehirler’, ‘büyükşehirlerde yaşayan memurlara ek tazminat’, ‘mahalle kreşleri’ ve ‘sokak köpekleri’ olarak belirtiliyor.

AKP’nin, pahalılıkla öne çıkan büyükşehirlerde yaşamanın maliyeti üzerine değerlendirmeler yaptığını da aktardı.

TAYİN İSTEKLERİNDE ARTIŞLAR YAŞANDI

AKP’nin, bir süredir İstanbul, Ankara gibi kira ve diğer maliyetlerin daha yüksek olduğu büyükşehirler ile Anadolu’da görev yapan memur ücretleri arasında bir fark olması gerektiği yönünde çalışma yaptığı kaydediliyor.

Bunun nedeni olarak da memurların büyükşehirlerde görev almayı fazla tercih etmediği ve tayin isteklerinde artışlar yaşandığı gerekçesi öne çıkıyor.

Büyükşehirlerdeki memura refah payı adı altında özel bir ‘büyükşehir tazminatı’ verilmesi tartışılıyor.

14 Mayıs 2023 seçim beyannamesinde de yer alan büyükşehirlerde yaşayan memurların yaşam standartlarının geliştirilmesi konusundaki vaatlerin 31 Mart yerel seçim beyannamesinde daha geniş kapsamlı işlemesi bekleniyor.

AKP’nin planları nasıl yorumlanıyor?

AKP’nin planları, kamu emekçileri ve muhalefet tarafından farklı şekillerde yorumlandı.

Kamu emekçileri, AKP’nin planlarını “seçim öncesi bir pazarlık aracı” olarak değerlendirdi. Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) sorunlarının çözülmesi, 3600 ek göstergenin verilmesi ve maaş zamlarının iyileştirilmesi gibi taleplerin yerine getirilmediğini belirten kamu emekçileri, AKP’nin refah payı planını da yetersiz buldu.

Muhalefet ise AKP’nin planlarını “seçim öncesi bir manipülasyon” olarak değerlendirdi. Refah payı planının, memurların geçim sıkıntısını çözmeye yetmeyeceğini belirten muhalefet, AKP’nin gerçekçi adımlar atması gerektiğini söyledi.

Refah payı ne kadar olacak?

AKP’nin refah payı planının detaylarına ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak, Sabah’ın haberine göre, refah payının miktarı memurun görev yaptığı büyükşehire ve unvanına göre değişecek.

Örneğin, İstanbul’da görev yapan bir öğretmenin refah payı, Ankara’da görev yapan bir öğretmenin refah payından daha yüksek olacak. Aynı şekilde, üst düzey yöneticilere daha yüksek refah payı verilmesi bekleniyor.

Refah payı ne zaman ödenecek?

Refah payının ne zaman ödeneceği de henüz belli değil. Ancak, AKP’nin seçim beyannamesini 30 Ocak’ta açıklaması bekleniyor. Bu nedenle, refah payının da seçimden sonra ödenmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx