Ekrem İmamoğlu, riske dikkat çekti ve uyardı: ‘Eğer İstanbul kaybedilirse Türkiye’nin direnci çöker’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu Cumhuriyet’in sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durum sizin hizmetlerinizi nasıl etkiliyor?

Göreve geldiğimiz günden bugüne döviz kurundaki artış yüzde 500’ü geçti. Doğal olarak yabancı para cinsinden baktığımızda önceki ve bizim döneme dair kredi geri ödemelerimiz TL bazında çok artmış oldu. Yılbaşına göre finans ekiplerimiz döviz kuru farkından cebimizden çıkan fazla parayı 70 milyar lira olarak hesapladı. O günden bugüne dövizin dolar bazında 3, Avro bazında 4 lira daha arttığını düşünürsek kayıp büyüdü tabii. 70 milyar lira, bu da bizim İBB olarak 2019, 2020, 2021 yılı bütçelerimizin toplamı demek. “Nereden nereye” diyor ya, paramızın pul olması konusunda nereden nereye geldiğimizi gösteren acı bir tablo bu.

“SOSYAL YARDIMLARI 6 KAT ARTIRDIK”

Hiç olmadığı kadar ağır bir hayat pahalılığı yaşanıyor. Bu durumda sosyal yardımlarımızı 6 kat artırmak durumunda kaldık. Vatandaşı rahatlatacak yeni katkı yolları bulduk. Kent lokantaları, burslar, anne kart gibi örnekler bizim vatandaşı rahatlatmak adına attığımız böylesi adımlar. Yeni dönemde de kâh emekliler kâh evine tek asgari ücret giren vatandaşlarımıza da 10 bin lira pazar, 10 bin lira ulaşım desteği vereceğiz. Kentsel dönüşümde, evi D-E sınıfında, yani çok dayanıksız çıktığı belli olan binaların dönüşümüne yüzde 60 oranında destek olacağız. Kentsel dönüşüm kapsamında vatandaşlarımıza 7 bin lira, emeklilerimize 9 bin lira kira yardımı vereceğiz. Bunlar hep ekonomik zorlukları hafifletmek için yaptığımız harcamalar.

“KÖTÜ EKONOMİ YÖNETİMİ SOSYAL KONUTU DURDURDU”

Bakın bundan 10 yıl önce bir otobüs bileti 1.1 dolardı. Yani bugün olsa bir yolculuk 35 lira olmalıydı. Gerçekten de bir seyahat 1 dolara mal oluyor. İETT’ye yıllık sübvansiyonumuz bu yıl 20 milyar lira olacak. Bu da bir sosyal destek. Bilet fiyatlarını bu dönemde artırmak istemiyoruz. Yüksek enflasyon nedeniyle planlama yapmak bile güçleşti. Biz 2 bin 100 adet sosyal konut yaptık. Hepsi 2019 Aralık ile 2021 Temmuz ayı arasında yapılıp teslim edildi. Türkiye’de ilk kez sabit ve asgari ücretin altında taksitle bunu başardık. Ama devamında yapamadık. Neden? Çünkü maliyet hesabı yapılamaz oldu. Ekonominin tüm dengelerini bozdukları için döviz ve enflasyon hesabı yapılamaz oldu. Sosyal konut üretmemizi durduran da bu kötü ekonomi yönetimidir.

İlk kez genel seçim havasında bir yerel seçim süreci yaşanıyor. Neden bu noktaya gelindi?

İlk kez mi bilmiyorum. 2019’da da sayın cumhurbaşkanı günde 5 ilçede miting yapıyordu İstanbul’da. Şimdi “kardeşim” dediği Mısır Devlet Başkanı Sisi’nin adıyla sesleniyordu bana. Tanzim satış çadırları kurulmuştu. Bakanlar yine İstanbul’u mesken tutmuş, siyaset yapıyorlardı. Osman Öcalan kırmızı bültenle aranırken TRT’ye konuk ediliyor, İmralı’dan gelen mektup okutuluyordu canlı yayınlarda. 2019’da da İstanbul seçimi yerel bir yarışın çok ötesine geçirildi, bugün de öyle. Şimdi de tüm kabine burada. Millet devlet hastanelerinden randevu alamıyor; sağlık bakanı ile Pendik’te seçim çalışması yaparken karşılaşıyoruz. Sandık ve seçim güvenliğinden sorumlu içişleri bakanı Silivri’de esnaf gezip oy istiyor, haberleşmeden de sorumlu olan Ulaştırma bakanı AKP adayına proje desteklerini anlatıyor ve de seçimin en adaletli şekilde yürütülmesini sağlaması gereken adalet bakanı meydanlarda. Cumhurbaşkanı yardımcısı İstanbul’da propaganda yapıyor. Seçimin son 2-3 günü de cumhurbaşkanı gelir.

“VAZİFELERİNİ UNUTTULAR”

Hepsini misafir olarak görüyoruz ve iyi ağırlıyoruz.  1 Nisan sabahı tekrar Ankara’da görevlerine dönecekler. Bazıları moral bozukluğu nedeniyle 31 Mart akşamı da dönebilir. İşlerini ihmal etmesinler. 1 aydır devlet vazifelerini unuttular gelip bizimle yarışıyorlar. Vatandaş onlardan asli vazifelerini yapmalarını bekliyor.

İstanbul seçiminin sonucu Türkiye’nin siyasi geleceğini nasıl etkileyecek?

Biz, İstanbul ittifakını başardık. Bugün İstanbul’da bir halk ittifakı, bir halk birliği kurulmuş durumda. Bu ittifak içinde tüm İstanbullular var. İstanbul’un gençleri, kadınları, emeklileri, işçileri, esnaf, girişimcileri, her kökenden inançtan İstanbullular buluştuk. İstanbul ittifakı bu çok renkli, çok sesli kitlenin bir hedefe kilitlenmesi demektir. Nedir o hedef? O hedef bu zor dönemi beraber aşmaktır. O hedef yoksulluğu tarihe gömmektir. O hedef dayanışmadır. O hedef milletin iradesine sahip çıkmaktır, demokrasidir. O hedef eşit yurttaşlıktır. O hedef her biri pırıl pırıl olan gençlere güvenli bir gelecektir, özgürlüktür, kalkınmadır, demokrasi ve güvenliğin bir arada gerçekleşmesidir. Kısaca Mustafa Kemal Atatürk’ün hedeflerini hayata geçirmektir. Ayrıca o hedef teknolojidir. İstanbul ittifakı bu hedeflere kilitlenmiş durumda. Ekrem İmamoğlu, sadece bu muhteşem birlikteliğin neferi, bu gelecek projesinin sizler için sözcüsüdür. Bu gelecek projesi, bu parlak güzel gelecek sevgili halkımındır.

“MEYDAN BÜYÜYECEK”

İstanbul bu hedeflerin hayata geçeceği, oradan ülkeye ve Türkiye’nin her bölgesine yayılacağı şehirdir. Bu seçimlerde, ışıl ışıl, güler yüzlü, akılcı bir İstanbul, ne yaptığını bilen, halkına yalan söylemeyen, bir avuç insanı değil, 16 milyonu gözeten bir yönetim için oy kullanacağız. İşte bu İstanbul ittifakının gerçekleşmesi için çok önemli bir aşama. Ama İstanbul ittifakının asıl kendini göstereceği dönem seçimden sonra olacak. Seçimden sonra bu meydan büyümeye devam edecek. Mutlu, eşit, müreffeh Türkiye için İstanbul ittifakı ulusal bir ittifaka dönüşecek. Türkiye’nin geleceğini hepimiz beraberce oluşturacağız. İstanbul ittifakı geleceğimizi beraberce oluşturmanın, hayallerimizi gerçekleştirmenin ittifakıdır. Büyük hayallerimiz var. Kalkınmış, mutlu, eşit bir İstanbul ve Türkiye. Doğası mis gibi kokan, sokakları tertemiz, insanları güler yüzlü, neşeli…

“BARIŞ DOLU TÜRKİYE”

Dünyaya mutlu bir ülke nasıl olur, demokrasi nasıl şahlanır, bunun dersini veren bir İstanbul ve bir Türkiye. Teknolojinin insanlığa yararlı bir atılım içinde olduğu barış dolu bir İstanbul ve bir Türkiye. Bu hayallere İstanbul ittifakı ile ulaşacağız. İstanbul ittifakını büyüterek ulaşacağız.

AKP deprem üzerinden bir propaganda yürütüyor. Murat Kurum bakanlık yaparken siz de belediye başkanıydınız. Bakan olduğu dönemde İstanbul için yararı oldu mu? 

Çok fayda sağlayabilirdi. Maalesef faydadan çok zarar verdiler. Daha yeni Şişli’nin, İstanbul’un göbeğinde kendi imzasıyla çıkan inşaat planına baksanıza. Biz plan yapmışız sadece 8 kat izni ve çok geniş yeşil alanlarla çevrili. O arkadaş bunu beğenmemiş. Yeni plan hazırlamış. Sizin gazete binanızın da olduğu İstanbul’un göbeğine 70-80 katlı gökdelen dikecek. Allah aşkına Şişli’nin 80 katlı gökdelene mi ihtiyacı var! Bu rant kafası, kente ihanet kafası bu arkadaşlarda hiç değişmeyecek.

İstanbul’da sizin yaptığınız anketlerde durum nedir, belediye meclisinde çoğunluk sağlanacak mı?

En büyük hedefimiz o. Biliyorsunuz yüzde 10 barajını aşamayan partilerin adayları meclis üyesi olamıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde çoğunluğu sağlamamız için hem ilçe belediye sayımızı artırmamız hem de CHP’nin İstanbul genelinde alacağı oyun artması gerekiyor. İstanbul ittifakı dediğimiz kavram, meclis çoğunluğunu sağlamayı başarırsa, bu taçlanmış bir başarı olacak. Ben bunu yapacağımıza yürekten inanıyorum.

2019’da ittifak vardı, bugün yok. Bu seçimi nasıl etkiyecek?

İstanbul ittifakı var. Bu bir halk ittifakı. 2019 gibi partiler yok ama halkın gönlünde devam eden bir ittifak. Bu dayanışma çok güçlü. 31 Mart akşamı gücünü göreceksiniz.

Bu seçimde de geçen seçimdeki gibi iki seçim olma ihtimali var mı?

Gülüyoruz ağlanacak halimize. Ne diyeyim bu kez bu millet onlara bu fırsatı vermeyecek.

İkinci kez kazanırsanız ilkine göre daha büyük engellerle karşılaşmayı bekliyor musunuz, buna ne kadar hazırlıklısınız? 

Tam tersi. Aradaki fark ne kadar çok olursa işlerimiz o kadar kolaylaşacak. Aslında normalleşme bunun adı. Normalleşmemiz lazım. Ben ekstra bir jest beklemiyorum zaten. Olması gerekenler olsun yeter. Neden “Her şey daha güzel olacak” diyorum? Çünkü 5 yıldır uyguladıkları politikanın halkta hiçbir karşılığı olmadığını görecekler. Doğal olarak yanlışlığı kanıtlanmış bir siyaseti sürdürmek, aklı başında siyasetçilerin yapacağı şey değildir.

Yerel seçimler değişim ekibi için önemli bir sınav olacak. Yeni yönetim hangi durumda bu sınavdan kalmış sayılır, sizin gözünüzde hangi senaryo için “başarısız” tanımı yapılır?

İklim Hanım ben sadece İstanbul’la ilgili konularda değerlendirme yapabilirim. İstanbul’da gayet başarılı olacağız göreceksiniz. Sorunuzun kapsamı Türkiye olduğu için adresi sayın genel başkanımızdır.

Olası başarısızlık CHP’yi kurultaya götürür mü?

Parti içi meseleleri hiç bir zaman medyada konuşmadım, konuşmayacağım. Buradan gördüğüm kadarıyla da Türkiye çapında da güzel bir başarı yakalayacağız. Ama bu konuda yetki ve karar sahibi de ben değilim. CHP 100 yıllık bir parti. Her konusunun ele alınacağı kurumsal ve değerli makamları, yapısı var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu son seçimim” ifadeleri için yorumunuz nedir?

Doğru demiş.

2023 Mayıs seçimi geçti. Olası adaylar arasında adınız vardı. Seçim kaybını, vatandaştaki hayal kırıklığını yani tüm yaşananları gördükten sonra “Keşke aday olsaydım” dediniz mi?

Biz geçmişi konuşarak değil, geleceği planlayarak zamanımızı kullanırız.

Aday olsaydınız kazanır mıydınız?

Ben mütevazı bir insanım. Kendimle ilgili nasıl böyle bir şey diyebilirim. Bir de anlamı yok yani. Yaşanmamış bir şeyin sonucunu ben nasıl bileyim.

Bir dahaki cumhurbaşkanlığı seçiminde aday mısınız?

Benim İstanbul’a dair öyle güçlü öyle büyük hayallerim var ki onları gerçekleştirme rüyasından başka rüya görmüyorum. Planlama önemlidir ama planı yapan sadece insanlar değildir. Hayatın da kendi planları vardır. 4 yıl sonraki bir olay için bugünden yorum yapmak bana anlamlı gelmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

slotbar
superbahis
timebet
tipobet
tumbet
vdcasino
vevobahis
bahiscom
casibom giriş
lidyabet giriş
lidyabet
jojobet
betmarlo giriş
marsbahis giriş
betcup giriş
bets10
Asyabahis
betmoon
betnano
limanbet
dinamobet
1xbet
nakitbahis
ngsbahis
bahigo
onwin
paribahis
perabet
piabet
pinup
pulibet
redwin
sahabet
bahigo
perabet
ngsbahis
onwin
bahiscom
paribahis
belugabahis
tipobet
piabet
pulibet
sahabet
bahigo
limanbet
makrobet
mariobet
meritking
mobilbahis
mostbet
cratosslot
sekabet
dinamobet
bahigo
perabet
ngsbahis
onwin
bahiscom
paribahis
belugabahis
tipobet
bahigo
onwin
bahigo
betcup
matbet
mariobet
mariobet
setrabet giriş
supertotobet giriş
tarafbet giriş
tipobet giriş
tulipbet giriş
tümbet giriş
vdcasino giriş
winxbet giriş
betpark
betroad
bets10
bettilt
betvole
casibom
casinomaxi
casinoper
dinamobet
grandpashabet
goldenbahis
holiganbet
hovardabet
imajbet
interbahis
jojobet
asyabahis
bahsegel giriş
bahsegel giriş
casibom giriş
betvole
casibom
bets10
casinomaxi
casinomaxi
casinoper
cratosslot
dinamobet
dumanbet
grandpashabet
betvole
casibom
bets10
casinomaxi
casinomaxi
casinoper
cratosslot
dinamobet
dumanbet
grandpashabet
superbetin
sekabet giriş
rexbet
rokubet
romabet
sahabet
savoybet
sekabet
setrabet
superbet
tarafbet
tipobet
tulipbet
tumbet
winxbet
neyine
noktabet
norabahis
oleybet
onbahis
onwin
orisbet
padisahbet
palacebet
paribahis
parmabet
perabet
piabet
pinup
pokerbeta
polobet
pusulabet
redwin
kralbet
ligobet
mariobet
limanbet
limanbet
matadorbet
matbet
meritking
milanobet
milosbet
mostbet
mrbahis
nakitbahis
extrabet
gobahis
gorabet
hilbet
ikimisli
Abdulla62630105
jetbahis
jojobet
klasbahis
betpark
betpas
betper
interbahis
goldenbahis
betcup
slotbar
asyabahis
xslot
restbet
rexbet
rokubet
romabet
sahabet
savoybet
sekabet
setrabet
supertotobet
superbet
tipobet
tarafbet
tulipbet
tumbet
winxbet
vdcasino
venüsbet
winxbet
orisbet
padişahbet
palacebet
paribahis
parmabet
perabet
piabet
pinup
polobet
pusulabet
redwin giriş
markajbet
asyabahis
slotbar
xslot
rexbet
romabet
sahabet
savoybetting
savoybetting
sekabet
setrabet
kralbet
ligobet
matadorbet
matbet
milanobet
milosbet
mobilbahis
mostbet
mrbahis
nakitbahis
extrabet
favoribahis
favorisen
gobahis
gorabet
grandpashabet
hilbet
ikimisli
imajbet
intobet
jasminbet
jetbahis
jojobet
klasbahis
betorspin
betpark
betpas
betper
betroad
betsat
bettilt
betturkey
betvole
casibom
casinovale
celtabet
dinamobet
discountcasino
dumanbet
elexbet
elitbahis
denemebonusuoyna.com
Deneme bonusu veren siteler
avcılar escort
esenyurt escort
bahçeşehir escort
beylikdüzü escort
bakırköy escort
halkalı escort
şirinevler escort
şişli escort
istanbul escort
esenyurt escort
avcılar escort
tarafbet
betist giriş
showbet
xslot giriş
favorislot
barn festival
pragmatic slot oyunları
radissonbet
egt oyna
betmarlo
floating dragon oyna
bonus hunt" rel="dofollow">bonus hunt">bonus hunt
aresbet
tombala oyna
wild wild riches oyna
betibom
dog house megaways
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
wild west gold oyna
markaj giriş
trwin giriş
altıncasino
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
sugar rush oyna
hiperwin
sweet bonanza oyna
diyarbet
diyarbet
mrbahis
favorislot
markaj giriş
trwin
big bass bonanza oyna
gates of olympus oyna
egt oyna
favorislot
markaj giriş
trwin
betingo
bahisbudur
casi pol
casipol giriş
casipol giriş
casipol
casipol
romabet
mrbahis
casipol şikayetvar
casipol giriş
casipol twitter
casipol şikayet
casipol
casipol güncel giriş
casipol güncel
casipol giriş
casipol girişi
betturkey
erzurum escort
Pendik Escort
pendik escort