Erdoğan’ın Kıbrıs ziyareti tepki çekti: ‘Kaba, nobran ve etik dışı’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs ziyaretini izlemek için Cumhurbaşkanlığı’na giden gazeteci Serhat İncirli, ortak basın toplantısından çıkarıldığını açıkladı. Yeni Düzen yazarı İncirli’nin Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Erdoğan’ın toplantısından çıkarılması tepki topladı. Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB), Erdoğan’ın ziyaretini takip etmek için akreditasyon prosedürünü tamamlayan İncirli’nin polis tarafından cumhurbaşkanlığından çıkarılmasını, ‘son derece kaba, nobran ve etik dışı’ olarak değerlendirdi.

‘HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN İHLALİ’

İncirli cumhurbaşkanlığı ofisinden, yaklaşık 40 dakika boyunca burada kalmasına izin verilmesine rağmen ‘akreditasyonu olmadığı’ gerekçesiyle çıkarıldığını yazdı. İncirli’nin sarı basın kartı yanında, sürekli basın kartına da sahip olduğuna işaret edilen KTGB açıklamasında, “İncirli’nin ziyareti izleme izni, bizzat Cumhurbaşkanlığı basın ekibi tarafından verilmiştir. Bunun ötesinde bu tavır, kabadır, etik dışıdır, kişi hak ve özgürlüklerinin ihlâlidir” ifadelerine yer verildi.

‘ACİZLİK VE KENDİNİ BİLMEZLİK’

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) açıklamasında ise “Bu tavır açıkça acizlik ve kendini bilmezliktir” denildi:

“Gazetecileri kapı dışarı etmek etik değerlerden ve demokrasiden bihaber olmaktır!

Türkiye Cumhuriyeti’nde geçekleştirilen seçimlerin ardından ilk ziyaretini Kuzey Kıbrıs’a gerçekleştirilen Türkiye Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın temaslarını takip etmek üzere Cumhurbaşkanlığı’nın gazetecilere açık duyuru yaparak akreditasyon başvurusu alması ve akredite olan gazetecilerin de bu temasları izlemek amacıyla Cumhurbaşkanlığı’na gitmesi sonrasında, gazeteci Sn. Serhat İncirli, bugüne kadar hiç yaşanmamış bir biçimde Cumhurbaşkanlığı binasından dışarıya çıkarılmıştır.
Cumhurbaşkanlığı binasına girdiğinden beridir çiğnemediği etik ve demokratik değer kalmayan Ersin Tatar’ın bu toplumun değerlerine son saldırısı ise gazetecileri kapı dışarı etmek olmuştur. Bu tavır açıkça acizlik ve kendini bilmezliktir. Etik değerlerden ve demokrasiden bihaber olmaktır. Bunun izah edilebilir yanı yoktur.
Tatar’ı bir an önce Kıbrıs Türk halkına yapmış olduğu saygısızlıkları durdurmaya ve mümkün olduğunca erken bir vakitte Cumhurbaşkanlığı binasından ayrılmaya davet ederiz.
Gazeteci Sn. Serhat İncirli’nin ve özgür basının yanında olduğumuzu bildiririz.”

‘BASIN KARTINI GÖSTERMEDİ’ İDDİASI

Olayın ardından cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın bugünkü KKTC ziyaretinde Cumhurbaşkanı Sn. Ersin Tatar ile birlikte düzenleyeceği ortak basın toplantısını izlemek üzere hiçbir ayrım gözetilmeden bütün basın mensuplarına, tarafımızdan çağrı yapılmıştır.

Tarafımızdan yapılan ikinci çağrıda da akredite işlemlerinin tamamlanabilmesi için sarı basın kartlarının tarafımıza gönderilmesini rica etmiştik. Yenidüzen gazetesi Haber Müdürü Meltem Sonay, sarı basın kartını göndermiş ve söz konusu basın toplantısına alınmıştır. Yenidüzen gazetesi yazarlarından Serhat İncirli ise basın kartını göndermemiş, akreditesini yapmamış ve Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen ortak basın toplantısına alınmamıştır. Bu konu ile ilgili kayıtlar elimizde mevcuttur. Gerçek böyle olmasına rağmen, Serhat İncirli basın ahlak kurallarını çiğneyerek kamuoyunu yanıltıcı ve gerçek dışı açıklamalarda bulunmaktadır. Kamuoyunun ve basın camiasının bilgisine sunarız.” (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*