Hapishanede ‘idam cezası’ protestosu: Yangın çıktı, silah sesleri duyuldu

İran’da bir tutuklunun idam cezasına çarptırılmasının ardından ülkenin güneybatısındaki bir hapishanedeki mahkumlar kararı protesto etmek için yangın çıkardı, ardından silah sesleri duyuldu. Ülke basınına yansıyan bu haberlerin ardından, resmi haber ajansı IRNA, hapishanedeki durumun ‘normale döndüğünü’ aktardı.

Reuters’ın haberine göre, IRNA, Kuzistan eyaletinde yaşanan olaya ilişkin eyalet hapishane yetkililerine dayandırdığı haberinde, “Hapishanedeki durum, bazı tutukluların çatışmaları kışkırtmasının ardından kısa bir süreliğine huzursuzdu; ancak, hapishane personelinin mevcudiyetiyle birlikte sükunet yeniden tesis edildi ve tesis normale döndü” diye yazdı.

EN AZ 173 KİŞİ UYUŞTURUCUYLA BAĞLANTILI SUÇLARDAN İDAM EDİLDİ

Yarı resmi Mehr haber ajansı, olaya ilişkin daha önce paylaştığı haberde, Kuzistan’ın Ramhormoz kentindeki hapishanedeki bir tutuklunun idam cezasına çarptırılmasının ardından bazı mahkumların yangın çıkardığını aktarmıştı.

Uluslararası Af Örgütü, haziran ayında yayınladığı bir raporda, Çin’in ardından en fazla sayıda idam cezasını infaz eden ülke olan İran’ın 2023 yılının ilk altı ayında, uyuşturucu ile bağlantılı suçlardan en az 173 kişinin idam cezasını infaz ettiğini, bu sayının geçen seneye kıyasla neredeyse üç kat daha fazla olduğunu belirtmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx