SEC’te kriptoya karşı çatlak ses

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nda (SEC) bir komisyon üyesi olan Hester Peirce, Avrupa Birliği’nin yakın zamanda kabul ettiği Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) çerçevesinin Amerika Birleşik Devletleri’nde kripto düzenlemesi için iyi bir model olacağına inandığını belirtti.

Pierce, Londra’daki Financial Times Kripto ve Dijital Varlıklar Zirvesi’ndeki bir panel tartışmasına katılırken, Birleşik Krallık tarafından benimsenen düzenleyici yaklaşımın ABD sürecini de bilgilendirebileceğini ekledi.

Peirce, “İnsanlara ‘bakın, burada riskler var, bu riskleri kabul etmeyi veya etmemeyi seçebilirsiniz’ deme ve ardından yeniliğe izin veren bir düzenleyici model bulmaya çalışma yaklaşımını sizinle paylaşıyorum” dedi.

Avrupa Parlamentosu, 20 Nisan’da Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesi lehine oy kullandı. MiCA, Avrupa Birliği’nin kripto para birimi sektörünü düzenleme yaklaşımı için bir çerçeve sunuyor. Mevzuat metni kapsamında, kripto para birimlerinin ihraç edilmesi kurumsal düzenlemenin kanatları altına alınacak ve AB’nin üye devletleri genelinde kripto varlık hizmet sağlayıcıları için yeni bir rejim kuracak.

Peirce, “İyi bir düzenleyici rejim kurarsak, insanlar gelirdi. ABD’de iyi bir düzenleyici rejime sahip olmadığımız için kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz” dedi.

SEC üyesi, “ABD’deki düzenleyici sistem konusunda pek iyimser olmadığını ve yakında herhangi bir zamanda net düzenleyici rehberlik sağlayacağını da söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir