Son Dakika: Binance Askıya Alma İşlemini Duyurdu!

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, platformundaki Avustralya doları (AUD) hizmetlerinin askıya alındığını duyurdu. İşte detaylar…

Binance, AUD işlemlerini askıya aldı

Binance Australia, yerel ödeme hizmetleri sağlayıcısının borsa desteğini durdurduğunu açıkladı. Bunun için Avustralya doları hizmetlerini askıya aldığını kullanıcılara bildirdi. Karar, üçüncü taraf ödeme hizmeti sağlayıcılarından birinin neden olduğu bir soruna yanıt olarak alındı. Binance Avustralya, kullanıcılarına bu sorun nedeniyle banka havalesiyle para çekme işlemlerinin geçici olarak etkileneceğini bildirdi. Ancak borsa, AUD para yatırma ve çekme işlemlerinin devamlılığını sağlamak için aktif olarak alternatif bir sağlayıcı arayışında olduğu konusunda müşterilerine güvence verdi.

Bu gelişme Avustralya’daki Binance kullanıcıları arasında endişe yarattı. Ancak, borsa, bireylerin kredi veya banka kartlarını kullanarak kripto para birimlerini alıp satabileceklerini belirtti. Binance’in eşler arası (P2P) pazarı normal şekilde çalışmaya devam edecek. Platform, kullanıcıların geri ödemelerinin güvenli olduğunu ve Kullanıcılar için Güvenli Varlık Fonu (SAFU) kapsamında korunduğunu vurguladı.

Bu son askıya alma işlemi, ülkenin menkul kıymetler düzenleyicisi tarafından alınan düzenleyici önlemlerin ardından geldi. Binance’in Avustralya kolundaki türev lisansını gönüllü olarak iptal ettiği belirtilmekte. Ancak düzenleyicinin Şubat ayında Binance hakkında bir inceleme başlattığı bildirildi.

Borsa, Avustralya’da incelemeye tabi tutuldu

Avustralya kripto para piyasası son aylarda düzenleyicilerin artan incelemelerine tanık oldu. Yetkililer, yatırımcıların korunmasını sağlamak ve kripto para birimleriyle ilişkili potansiyel riskleri azaltmak için daha katı düzenlemeler uyguluyor. Sektördeki en büyük oyunculardan biri olan Binance, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere birçok yargı alanında düzenleyici incelemeye tabi tutuldu.

Son gelişme, Avustralya menkul kıymetler düzenleyicisinin Binance’in yerel operasyonlarını inceledikten sonra Binance Australia Derivatives’in finansal hizmetler lisansını iptal etmesinden bir ay sonra gerçekleşti. Hizmetin durdurulması potansiyel olarak önemli miktarda Avustralyalı kripto kullanıcısını ve yatırımcısını etkilemekte. Binance Australia’nın o zamanki CEO’su Leigh Travers, Aralık ayında The Sydney Morning Herald’a verdiği bir röportajda borsanın bir milyon kullanıcıya ulaştığını iddia etmişti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Finder’ın Kasım 2022 araştırmasına göre, yaklaşık 3,3 milyon Avustralyalının kripto sahibi olduğu tahmin edilmekte.

Binance Avustralya tarafından AUD hizmetlerinin askıya alınmasının, kripto para birimi işlemleri için platforma güvenen yerel traderlar ve yatırımcılar üzerinde bir etkisi olması muhtemel.  Binance, AUD hizmetlerinin yeniden başlatılmasıyla ilgili diğer gelişmeler hakkında kullanıcılarını bilgilendireceğini belirtti. Bu arada, Avustralyalı kullanıcıların platformdaki kripto para faaliyetlerine devam etmek için kredi veya banka kartı işlemleri gibi alternatif yöntemleri kullanmaları teşvik edilmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir